Komár byl na Galapágách, ležících v Tichém oceánu, poprvé zaznamenán v polovině 80. let, ale tehdy to bylo považováno za jednorázovou záležitost. Teď ale vědci zjišťují, že se na ostrovy pravidelně dostává v letadlech nebo na lodích, které tam přivážející turisty, dychtivé spatřit unikátní ekosystém, který inspiroval Charlese Darwina k jeho evoluční teorii. Genetické testy také prokázaly, že tito komáři jsou v novém prostředí schopni přežít a množit se.
To, že na ostrovech se v důsledku toho ještě neobjevily žádné vážné, nemoci, je podle Simona Goodmana z britsko-ekvádorského týmu jen věc velkého štěstí.
Českou přírodu ničí na dva tisíce vetřelců. Působí škody za miliardy - čtěte ZDE
Pokračuje ničení amazonského pralesa, i když pomaleji - čtěte ZDE
Culex quinquefasciatus přenáší například ptačí malárii, ptačí neštovice a západonilskou horečku. Jeho někdejší zavlečení na Havaj v nádržích s vodou na velrybářských lodí je považováno za příčinu vymizení mnoha specificky místních ptačích druhů.
Tento komár je ale jen další v řadě cizorodých živočichů a dalších živých organismů, které v posledních desetiletích ostrov kolonizovaly. Jsou mezi nimi i potkani, kozy, prasata, mouchy a některé druhy rostlin.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist