Saturnovy prstence se 4. září zcela uzavřou, protože jejich rovina prochází Zemí. Poté se začne naklánět k Zemi severní strana prstenců. Saturn bude ale v tu dobu blízko Slunce, a proto nebude pozorovatelný.
Měsíc svítí na večerní obloze od 1. do 3. září a od 25. do konce měsíce. V úplňku bude 4. září. Nejlepší pozorovací podmínky budou kolem 26. září, kdy nastane první čtvrť. V těchto dnech budou na rozhraní světla a stínu, na takzvaném terminátoru, vynikat jeho povrchové útvary, které vrhají zřetelné stíny. Zvýrazňují tak plastičnost měsíčního povrchu.
Z celé řady zajímavých objektů vzdáleného vesmíru doporučují astronomové zvláště za bezměsíčných nocí, kdy neruší měsíční svit, pozorovat například dvojhvězdy Albireo v souhvězdí Labutě, gama v souhvězdí Delfína nebo Mizar a Alkor ve Velkém vozu. Hvězdokupy je možné vyhledat v souhvězdí Herkula a Štítu, kde jsou zástupci obou typů: hvězdokupa kulová M 13 a otevřená M 11. Zajímavým objektem je prstencová mlhovina v souhvězdí Lyry. Vzdálené galaxie je možné vyhledat v souhvězdí Velkého vozu nebo Andromedy.
On-line: Jak to bylo s cestou na Měsíc. Odpovídal Marcel Grün, ředitel pražské hvězdárny - čtěte ZDE
Podzimní rovnodennost nastane 22. září ve 22:18. Slunce vstoupí do znamení Vah a délka dne a noci se vyrovná. Skončí astronomické léto a začne podzim, kdy se bude den dále krátit.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist