Stalo se tak údajně v souvislosti s nadcházející velkou vojenskou přehlídkou v Pekingu, která se uskuteční 1. října u příležitosti oslav 60 let komunistické vlády v zemi.

Cílem podle Reuters sofistikovaných emailů jsou zahraniční novináři, obhájci lidských práv a nevládní organizace. Na rozdíl od spamů, prozrazujících se špatnou angličtinou, emaily napodobují známého a důvěryhodného odesilatele nebo opětovně rozesílají řádné emaily z organizací aktivistů, ale se zavirovanými přílohami. Zaslání konkrétnímu adresátovi je pracnější, minimalizuje však podezření příjemce.

Pracovníci amerických, francouzských nebo italských médií v Pekingu a Šanghaji v pondělí dostali email od fiktivní zaměstnankyně Pam Bouronové, která žádala o pomoc s rozhovory při nadcházející návštěvě Pekingu. Příloha obsahovala software poškozující program Adobe Acrobat pro četbu souborů ve formátu PDF.

Adresáty emailů byli čínští zaměstnanci, kteří jsou do poboček zahraničních médií najímáni přes agenturu podávající hlášení čínskému ministerstvu zahraničí. Dnes ráno podezřelé emaily dostalo mnoho zahraničních reportérů v Pekingu.

"S nadcházejícími významnými daty v čínském politickém kalendáři tu rozhodně existuje nějaký druh virových útoků," řekl Nicholas Bequelin z hongkongské pobočky mezinárodní organizace zabývající se lidskými právy Human Rights Watch. Není podle něj ale vůbec jisté, jestli má čínská vláda s útoky nějakou spojitost.

Podobné zavirované emaily směrované zahraničním agenturám předcházely letním Olympijským hrám v Pekingu v roce 2008.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist