A tady jsou další výsledky. Pětina kuřaček má vrozenou poruchu detoxifikace, což u nich zvyšuje riziko rakoviny. Gen rakoviny prsu nebo vaječníků mají 0,2 až 0,3 procenta žen.

"Projekt má napomoci včasné diagnostice závažných onemocnění. Například u dvou z 800 vyšetřených byla zjištěna vysoce nebezpečná mutace genu rakoviny prsu - ženy o tom nevěděly. Díky odhalení bylo možno řešit jejich problém dřív, než nádor vznikne," uvedl v pondělí při představení projektu ředitel VZP Pavel Horák.

Ženy, u nichž byly zjištěny genetické odchylky, dostaly s výsledky vyšetření také rady, jak upravit životní styl, aby omezily rizika nemoci. Část byla poslána na léčení.

V projektu byly vyšetřeny dosud zdravé ženy

V projektu bylo vyšetřeno 800 žen, nejmladší měla čtyři roky, nejstarší 75 let. VZP vydala z fondu prevence dva miliony korun. Pokud to schválí správní rada, spustí projekt za další dva miliony v příštím roce také pro muže. Horák zdůraznil, že včasné odhalení vloh k nemoci pomůže nasměrovat prevenci a ušetří pojišťovně peníze za léčení pozdě odhalených onemocnění.

Na projektu spolupracovala VZP se společností GHC Genetics. Její ředitel Viktor Furman ocenil, že poprvé v Česku byla zmapována rizika zdravé populace. Dosud se genetické testy dělaly jen rizikovým rodinám. V projektu každá vyšetřená zaplatila 1860 korun, VZP a GHC Genetics přispěly po 2500 korunách.

Lékařka společnosti Monika Koudová doplnila, že testy se zaměřily na nejčastější onemocnění a příčiny úmrtí českých žen. Vedle nemocí srdce a cév, na něž umírá polovina žen, to byla rakovina či obezita a cukrovka. Kromě toho byla zhodnocena rizika hormonální antikoncepce a trombózy.

"Z 800 vyšetřených měla každá desátá žena dispozice pro trombózu, až 80 procent ale o tom nevědělo. Zhruba polovina měla současně další zevní rizika, jako je kouření či obezita," uvedla. Při běžné péči by tyto ženy nesplnily kritéria pro genetické testování a o riziku by nevěděly.

VZP podle Horáka usiluje o to, aby mohla genetické testy platit většímu počtu klientek. Vyjednává se zdravotnickými zařízeními nižší ceny, protože moderní testovací metody jsou levnější než ty, podle nichž se kdysi tvořil sazebník úhrad. Pokud se to podaří, mohly by odborné lékařské společnosti upravit kritéria, takže ze stejné peníze by bylo vyšetřeno více žen.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist