Jde o zakončení mostu, takzvanou oporu, ze 14. století, základy celnice, která tu stála do roku 1847, a základy vinařského sloupu, který dnes stojí na rohu kostela svatého Františka Serafinského v Křižovnické ulici, ale který kdysi stával naproti Staroměstské mostecké věži. Novinářům to ve středu řekl archeolog Jaroslav Podliska z Národního památkového ústavu.

"Z hlediska archeologie je to pohled do místa, kde před námi ještě nikdo nebyl. Je to především prohloubení poznání stavební historie mostu. Opravdu máme možnost dokumentovat situace, které od doby výstavby, to znamená od sklonku 14. a počátku 15. století ještě nikdo neviděl," řekl Podliska.

U pravé strany nástupu na most stávala do roku 1847 zřejmě barokní strážnice, ve které se vybíral celní poplatek za přepravu zboží přes most. Podařilo se zdokumentovat základové partie stavby, přizděné na hmotu mostního pilíře, a podlahovou úroveň přízemní místnosti, ve které byly cihlové dlaždice.

Ve vozovce nultého oblouku se také našly zřejmě základy původního umístění kamenného vinařského sloupu od sochaře Jana Jiřího Bendla. Údajně lze také uvažovat o tom, že jde o umístění patky původního, ještě dřevěného vinařského sloupu.

Na vrcholu vinařského sloupu, který je ovinut vinnou révou, stojí socha svatého Václava, patrona české země a vinařů.