Archeologové objevili při záchranném výzkumu v kostele ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku kryptu se 14 lidskými ostatky. Vše nasvědčuje tomu, že v ní byli v 18. století pochováni významní vranovští občané. Jejich totožnost je ale zatím neznámá, řekl ve středu ČTK archeolog David Humpola. Kostel je rekonstruován. Práce budou hotovy do konce roku 2010. Přijdou na 17 milionů korun.

Do zahájení výzkumu neměl o kryptě pod kostelem nikdo ani ponětí. Ze 14 hrobů byly jen tři neporušené. Výsledky bádání ukazují, že jeden z pohřbených byl kněz. U dalšího se našla medaile, patrně amulet. Předmět nyní odborníci zkoumají v laboratoři.

"Předpokládáme, že s využitím záznamů z matriky bychom se mohli dopídit bližších informací k pohřbeným," uvedl Humpola.

Atrakcí Vranova je především jeho barokní zámek na mohutném ostrohu nad řekou Dyjí. Jeho majitelé z rodu Althanů měli ale vlastní kryptu, v kostele tedy pohřbeni nejsou.

Románský vranovský kostel prošel četnými úpravami. V uplynulých desetiletích jej poškodila vlhkost. Stavební práce jsou proto zaměřeny na odizolování objektu. Obnoveny budou výmalby chrámu i jeho mobiliář včetně vzácných varhan.