Atlantis strávil na oběžné dráze týden a na orbitální komplex dopravil 13 tun rezervních zařízení, které mají ISS udržet v chodu příštích pět až deset let. Od stanice se odpoutal asi 347 kilometrů nad Pacifikem.

Zpátky na Zemi s ním letí i kosmonautka Nicole Stottová, která předchozí tři měsíce strávila ve stálé posádce stanice. Podle agentury Reuters je pravděpodobně poslední členkou osazenstva stanice, která se vrátí raketoplánem.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) totiž plánuje tyto stroje příští rok vyřadit z provozu. Dopravu dalších kosmonautů budou zajišťovat ruské kosmické lodi Sojuz.

"Díky za skvělou misi. Bon voyage," rozloučil se se Stottovou velitel stanice Jeff Williams. Na oběžné dráze tak nyní zůstává pět kosmonautů. Tento stav ale vydrží jen do úterý, kdy se v kosmické lodi Sojuz k domovu vydají další tři obyvatelé komplexu. ISS tak budou do Vánoc spravovat jen dva lidé. Plný stav šesti osob se obnoví až v březnu.

Spolu se Stottovou letí na Zemi podle Reuters i šest myší, které byly na ISS od konce srpna jako součást lékařského experimentu. Tři hlodavci během pobytu v kosmu ze zatím neznámých příčin uhynuli.

Další raketoplán přiletí ke stanici příští rok v únoru. Endeavour má dopravit nový americký modul Tranquility a evropský modul Cupola, který kosmonautům umožní dokonalý výhled ze stanice.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist