Zemědělství zodpovídá za 16 procent australského objemu skleníkových plynů. Metan pocházející z chovných zvířat, který se na oteplování ovzduší podílí, tvoří dvě třetiny tohoto množství.

Podle Johna Goopyho z Průmyslového oddělení Nového Jižního Walesu 90 procent metanu produkovaného ovcemi, skotem a kozami vzniká v bachoru a ven se dostane říhnutím. Vědci proto doufají, že vyšlechtěním ovcí s nízkými emisemi metanu se jim podaří v příští dekádě přispět ke snížení emisí skleníkových plynů.

Výzkumníci ve speciálních chlévech, kam po krmení ovce nahánějí, měří, kolik plynu vzniká říhnutím. Výsledky na 200 ovcích zatím ukazují, že objem plynu souvisí s množství zpracované potravy. Skot za rok "vyrobí" asi 70 kilogramů metanu, ovce asi jednu desetinu toho množství.

Podle Goopyho jsou však významné rozdíly mezi jednotlivými zvířaty. Některé ovce oproti předpokladům produkují mnohem více metanu, zatímco jiné jsou výrazně pod průměrem. Vědci tak hledají přirozené odchylky, aby potom vyšlechtili populaci ovcí s nízkými emisemi metanu.

Austrálie má z vyspělých zemí nejvyšší objem skleníkových plynů na hlavu. Změny klimatu jsou v Austrálii ostře sledovaným politickém tématem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist