Kvůli poklesu průměrné ceny za PC ale výrobci utrží 573 milionů eur, což je o téměř pět procent méně, než se očekává v letošním roce.

Počítačový trh by se tak měl v příštím roce vrátit k růstu počtu prodaných jednotek. Pro letošek Gartner odhaduje pokles prodaných PC o 3,6 procenta a snížení tržeb o 16 procent.

Zatímco prodej počítačů domácnostem by měl příští rok stoupnout o 22 procent na 475 266 kusů, poptávka firem poroste pozvolněji a měla by příští rok růst o pět procent na 776 299 prodaných počítačů.

Podle analytiků Gartneru budou, stejně jako letos, prodej částečně táhnout netbooky i když poptávka po nich by neměla tak rapidně růst, jako v letošním roce. Malým notebookům budou více konkurovat nejlevnější klasické notebooky i alternativní mobilní zařízení.

V příštím roce by se na prodeji mohlo také pozitivně odrazit letošní podzimní uvedení nových Windows 7. Bude ale záležet na tom, kdy se na novou platformu rozhodnou přejít velcí firemní zákazníci, což se podle Gartneru dá očekávat spíše až na konci roku 2010.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist