Google tak jen pokračuje ve své expanzivní strategii a ve zvyšování tlaku na Apple, který dosud určoval trendy na mobilní scéně svým iPhonem. „Není to kladivo na iPhone, chceme nechat volbu na uživatelích,“ komentoval při premiéře telefon Andy Rubin, viceprezident Googlu.

„Nexus má šanci prorazit, bude jen záležet na tom, jak se mu podaří oslovit komunitu uživatelů a vývojářů. Může získat tržní podíl jako dnes iPhone, tedy kolem tří procent,“ říká Jan Matura, šéfredaktor serveru Mobil.cz. A na podporu nového produktu Google prostředky rozhodně má, protože jen za třetí čtvrtletí vykázal čistý zisk ve výši 1,64 miliardy dolarů.

Žádná revoluce, ale funkce

Nexus One vyrábí pro Google společnost HTC. Mobil je stejně jako řada konkurentů ve vyšší třídě vybaven nejnovější verzí operačního systému Android, pětimegapixelovým fotoaparátem s automatickým ostřením a diodovým bleskem a další běžnou výbavou v podobě Wi-Fi, GPS a podpory sítí třetí generace. „Je tenký jako tužka a váží přibližně jako švýcarský nůž,“ řekl na tiskové konferenci Erick Tseng z Googlu a dodal, že mobil má plno vtipných „vychytávek“, jako je třeba trojrozměrné rozhraní.

mobil Nexus One od Googlu

Jeho nedotovaná cena by se měla pohybovat kolem 529 dolarů (9700 korun) a k dispozici je už dnes pro uživatele služeb Googlu, kteří si na jeden účet mohou koupit pět telefonů. Telefon by se měl prodávat neblokovaný s tím, že si uživatelé operátora pořeší sami. K dispozici by měl být ale i jako dotovaný v nabídkách operátorů. Do Evropy by ho měl ještě během jara přinést Vodafone. Evropské ceny by podle spekulací měly být mírně vyšší.

V USA si Google zvolil za partnera T-Mobile, který jej bude se svým tarifem prodávat za 179 dolarů (3300 korun). Tedy operátora, který jako jeden z prvních přišel s telefonem postaveným na operačním systému Android, který vyvíjí právě Google.

Android dnes běží na dvaceti modelech telefonů většiny velkých výrobců. Navíc díky němu vzrostl Googlu pětinásobně počet hledání z mobilů. Nexus One je tak další dílek do mozaiky. „Vypadá to, že Google chce zjistit, jestli to umí stejně jako Apple,“ tvrdí analytik Rob Enderle.

Dříve partneři, dnes soupeři

Google vstupem na mobilní trh začal opět stíhat Apple, který během posledních dvou let zle potrápil tradiční výrobce telefonů. Loni se mu dokonce podařilo na telefonech vydělat více než světová jednička Nokia. Ta v současné době podává na Apple několik žalob kvůli porušení jejích patentů.

Bývalí přátelé si dnes začínají vzájemně „lézt do zelí“. Překrývání působnosti Googlu a Applu si všimla i americká obchodní komise, která začala vyšetřovat porušování hospodářské soutěže. Šéf Googlu Eric Schmidt například kvůli tomu musel rezignovat na svou pozici v dozorčí radě Applu, kam nastoupil kvůli upevnění koalice namířené proti Microsoftu.

Apple ale v mobilech posiluje a podle spekulací kupuje za 275 milionů dolarů mobilní reklamní síť Quattro. Navíc by se měl na jaře v obchodech objevit i desetipalcový dotykový tablet s názvem iSlate. Ten by měl být vstupenkou Applu na další trh. Apple je totiž blízko dohodě o šíření obsahu s vydavateli novin a časopisů, čímž bude konkurovat čtečce Kindle od Amazonu.