Americký podnik Google údajně čeká právní souboj o název telefonu Nexus One, protože se termín již dříve objevil v literatuře. O to, aby podnik přestal název používat, prý požádala Google rodina kultovního autora sci-fi Philipa K. Dicka. Internetový gigant se k tomu odmítl vyjádřit, uvedly ve čtvrtek webové stránky Sky News Online.

Rodina uvádí, že termín Nexus One pochází z Dickovy knihy "Sní androidi o elektronických ovečkách?" Podle ní natočil režisér Ridley Scott kultovní sci-fi film Blade Runner z roku 1982 s Harrisonem Fordem v hlavní roli.

"Cítíme, že je to jasné zneužití našich práv duševního vlastnictví," řekla listu Wall Street Journal dcera autora Isa Dicková Hackettová. Tým rodinných právníků podle ní věc projednává.

Hackettová je generální ředitelkou společnosti Electric Shepherd Productions, která zastupuje autorovu pozdější tvorbu. Manažerka neřekla, jaké kroky společnost podnikla, podle informací tisku ale rodina dopisem požádala Google, aby název přestal používat.

Rodina Dickových upozorňuje na jasnou asociaci. Google se brání

V knize "Sní androidi o elektronických ovečkách?" vystupuje postava Nexus 6. Telefon Nexus One pracuje s Googlovým operačním systémem Android a vstoupil na trh tento týden. Podle rodiny Dickových jde o jasnou asociaci.

Google ale tento týden uvedl, že názvy nemají s Dickovou tvorbou nic společného a že podnik vnímá tato slova v jejich původním významu. Pro Google značí nexus (spojitost či souvislost) pouze prostor, v němž se věci sbíhají, napsal server.