Zdánlivě neškodná kočičí pochoutka totiž do mokřin přiláká masožravé mravence, kteří poté začnou požírat i mláďata ropuch, napsala agentura AP.

Nová metoda je zatím poslední zbraní v boji s jedním z nejhorších australských škůdců. Jedovaté ropuchy obrovské (Bufo marinus), které byly na kontinent dovezeny v třicátých letech minulého století ze Střední a Jižní Ameriky, představují velkou hrozbu pro místní živočichy.

Australané ve snaze zamezit jejich přemnožení přistoupili i na hromadné vyhlazování, pořádané ve formě veřejných happeningů. Objevila se i možnost prodávat je do Asie, kde jsou vyhledávány jako součást tradiční medicíny nebo vítané zpestření jídelníčku.

Ze studie vědců spolupracujících se Sydneyskou univerzitou vyplývá, že k přilákání agresivních mravenců by mělo stačit pár lžic krmiva pro kočky. Mravenci poté začnou požírat i ropuchy, protože jsou jako jedni z mála predátorů odolní vůči jejich jedu.

Vědci nastražili kočičí krmivo podél mokřin, ve kterých se ropuchy líhnou, a zjistili, že mravenci napadli téměř 98 procent nově narozených žab. Z ropuch, které útok přežily, jich 80 procent uhynulo na následky zranění.

Někteří kritici ale namítají, že tato metoda je účinná pouze u menšího množství žab a vzhledem k jejich celkové populaci nebude zdaleka tak účinná. Australská Královská společnost na ochranu zvířat (RSPCA) jej také označila za nehumánní. "Společnost si uvědomuje, že populace ropuch obrovských musí být redukována, žádá ale odborníky, aby se soustředily na metody, které nejsou pro zvířata zbytečně bolestivé nebo stresující," uvedla RSPCA v písemném prohlášení.

Ropuchy, které dorůstají délky až 20 centimetrů, byly do Austrálie dovezeny v roce 1935 z Jižní Ameriky v neúspěšném pokusu zlikvidovat hmyz na plantážích cukrové třtiny. Brzy se ale přemnožily a svou nenasytností začaly ohrožovat ostatní živočišné druhy.