Neandertálci, kteří obývali jeskyni Abric Romaní v Capellanes u Barcelony před 55 tisíci lety, si obytný prostor komplexně organizovali: dělili si jej na zóny podle využití. Jedna z nich byla určena výhradně k odpočinku jako ložnice a byla umístěna v nejvnitřnější, a tím i nejvíce chráněné části jeskyně. Tento druh obývacího prostoru byl dosud zjištěn pouze u rodu Homo sapiens.

S tímto zjištěním přišli španělští badatelé z Katalánského institutu lidské paleoekologie a sociální evoluce (IPHES) v časopise Current Anthropology.

Podle paleontologa Josepa Vallverdúa, který se na výzkumu podílel, byly v prostoru nalezeny pozůstatky naznačující, že tam byly zapalovány ohně pro udržení tepla.

Mezi ohništi se na ploše deset až 15 metrů čtverečních zřejmě k spánku ukládalo šest až osm jedinců. V jiných částech jeskyně byla ohniště používána k jiným účelům, vysvětlují vědci ve své studii.

V prostorách pro spánek i odpočinek bylo i jakési občerstvení či jednohubky, což byly fakticky zbytky jídla z předchozího dne. Tento zvyk využít takto zbytky potravy později byl pozorován i u dnešních primitivních společností.