Ovi má konkurovat podobnému obchodu od americké firmy Apple pro telefony iPhone. Ten zatím nabízí výrazně větší množství aplikací. "Ovi má v současnosti více než 7500 uváděných aplikací, ale my udáváme jen počet těch, které jdou stáhnout s českou SIM kartou," uvedl šéf české Nokie Petr Kasa.

Za aplikace mohou zákazníci platit v korunách platební kartou a brzy také prostřednictvím prémiových SMS.

Mezi českými zákazníky jsou nejpopulárnějšími programy stahovanými zdarma komunitní aplikace a v placené sekci hry. Jedničkou je aplikace na kontrolu tělesného pachu Smell Scanner, hra Ski Jump 2010, meteorologická aplikace Weather Touch, Baterry Extender umožňující prodloužení výdrže baterie a hra Ovi Maps Racing.

Celosvětově stáhnou zákazníci denně z Ovi asi 1,5 milionu aplikací. Počet stažení se měsíčně zdvojnásobuje. Aplikace dodávají vývojáři z 80 zemí.

V Česku je v současnosti 13 registrovaných vývojářů, z nich už pět pro Ovi nějakou aplikaci dodalo. Patří mezi ně například Seznam.cz nebo CMI Technologies. Vývojářům patří kolem 70 procent výnosu z prodeje aplikace.

Podle analytické firmy Gartner se letos zvýší počet stažených mobilních aplikací o 80 procent na 4,5 miliardy a výnosy vzrostou o dvě třetiny na 6,8 miliardy dolarů (zhruba 125,7 miliardy Kč). V roce 2013 by měly mobilní aplikace vynést 29,5 miliardy dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist