Novinku vyvíjí zhruba 25 brněnských vědců ve spolupráci s asi 35 experty prestižní americké kliniky Mayo. V budoucnu budou vědci tento i další výzkumy rozvíjet v Mezinárodním centru klinického výzkumu (ICRC), které se má v areálu svatoanenské nemocnice stavět.
Práce s katetry, jimiž se například rozbíjejí či odsávají krevní sraženiny nebo zastavuje krvácení, je v mozku mimořádně obtížná. Cévy jsou tam velice vinuté a tenké, takže při pouhém tlačení katetru hrozí jejich protrhnutí.
Lékaři proto katetr chtějí vést pomocí magnetů. Rentgenem budou sledovat jeho přesnou polohu v cévě i trasu, kterou má před sebou. Natáčením dvou velkých magnetů kolem hlavy pak špičku katetru budou usměrňovat a hýbat jí nahoru, dolů, do stran i zpět. Sonda nebo katetr se může doslova plazit jako had.
Metoda je asi ze tří čtvrtin hotová. Nyní odborníci vyvíjejí instrumentárium. Zároveň pracují na patentové ochraně. Čeští pacienti budou jedni z prvních na světě, kteří budou touto metodou léčeni.
Mozek pracuje i ve zkumavce - čtěte ZDE
Umělý mozek by podle vědců mohl vzniknout do deseti let - čtěte ZDE
ICRC se mělo v areálu svatoanenské nemocnice začít stavět loni, nemocnice však zatím nemá platné stavební povolení. Proti tomu vydanému v lednu se kvůli obavě z hluku a dopravních potíží odvolali okolní obyvatelé. Úřady se nyní jejich námitkami zabývají.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist