Virus prasečí chřipky je blízkým příbuzným chřipkového viru, který po roce 1918 ve světě zabil miliony lidí. Oznámili to ve středu vědci amerického Národního ústavu pro alergické a infekční choroby.

Podle šéfa amerického ústavu Anthonyho Fauciho výzkum ukázal nečekanou podobnost viru H1N1 se starším pandemickým virem H1N1, který v letech 1918-20 při epidemii španělské chřipky usmrtil 40 až 100 milionů lidí. Významná část struktury viru zvaná hemagglutinin, kterou v názvu viru reprezentuje písmeno "H", je u obou podle zjištění vědců velmi podobná.

Vědci očkovali pokusné myši vakcínou vyrobenou na základě viru z roku 1918 a zjistili, že nákazu prasečí chřipkou přežily na rozdíl od myší bez vakcinace. Pokus fungoval i naopak - myši očkované proti chřipce prasečí přežily chřipku španělskou.

"Je to překvapivý výsledek, nečekali bychom, že protilátky budou účinné proti viru tak časově vzdálenému," komentoval výzkum americký expert Gary Nabel.

Vědci se nyní s využitím nových poznatků pokusí vyvinout takzvané univerzální vakcíny, které by lidský organizmus chránily před různými typy virů. Může se také ukázat, že očkování staršími typy vakcín může chránit i před pozdějším onemocněním.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist