Vědci k záběrům přiřadili zvukovou nahrávku praskání radiových vln, které úder blesku způsobil. "Je to vůbec poprvé, co máme viditelný blesk spolu s radiovými daty," prohlásil Georg Fischer z výzkumného institutu radiových a plazmových vln v rakouském Štýrském Hradci. "Díky porovnání radiových a vizuálních dat s jistotou víme, že se díváme na bouři s blesky," dodal.
Z filmových a radiových záznamů vyplývá, že na Saturnu dochází k extrémně silným bouřím s blesky, které září tak intenzivně jako nejjasnější výboje na naší planetě. "Je zajímavé, že bouře na Saturnu jsou stejně silné nebo dokonce silnější než na Zemi," řekl Andrew Ingersol z kalifornského týmu v Pasadeně, který má snímky pořízené sondou Cassini na starosti.
Podle Ingersola jsou bouře na Saturnu oproti Zemi vzácnější, ale mohou trvat měsíce. Obvykle je například jen jedna na celé planetě.
Záběry blesků sonda pořídila loni v srpnu během bouře, která trvala od ledna do října 2009. Záznam bouře i s akustickými třesky je možné stáhnout z webu NASA.
Mise sondy Cassini k Saturnu byla znovu prodloužena - čtěte ZDE
Sonda Cassini objevila dosud neznámý měsíc Saturnu - čtěte ZDE
Sondu Cassini NASA vypustila už v roce 1997, k Saturnu dorazila o sedm let později. Na její palubě jsou zařízení pro výzkum gravitačního pole planety a okolních měsíců a přístroje ke studiu vlastností plazmatu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist