Evropské země postaví největší vesmírný dalekohled světa na poušti Atacama v jihoamerickém Chile. Oznámila to dnes v bavorském Garchingu organizace Evropská jižní observatoř (ESO), která sdružuje 14 evropských zemí včetně České republiky. ESO dala přednost Chile před Španělskem, uvedla agentura DPA. Zařízení má mimo jiné hledat vzdálené planety a případně i život na nich.

Největší dalekohled světa s hlavním zrcadlem o průměru 42 metrů má být posazen na hoře Cerro Armazones, jejíž vrchol se nachází ve výšce 3060 metrů nad mořem. Volba na poušť Atacama padla díky suchu a tmě, které oblast poskytuje, a vytváří tak ideální podmínky pro pozorování hvězdné oblohy. Proto ESO v chilských Andách provozuje také Velmi velký dalekohled (VLT), který sestává ze čtyř oddělených optických dalekohledů.

Přístroj s označením Evropský extrémně velký teleskop (E-ELT) by mohl podle DPA znamenat v pozorování vesmíru podobnou revoluci jako Galileův vynález dalekohledu před zhruba 400 lety. E-ELT má poskytovat patnáctkrát ostřejší snímky než Hubbleův vesmírný teleskop, který už 20 let pozoruje vesmír z oběžné dráhy.

Astronomové chtějí s pomocí nového zařízení kromě jiného zjišťovat, jak se formovaly planety a zda mimo Zemi existuje život. E-ELT bude schopen pozorovat objekty ve viditelném i infračerveném spektru. Pátrat bude po planetách podobných Zemi i o velikosti Jupitera a po nejvzdálenějších vesmírných objektech. Má také zkoumat první galaxie.