Detektor původně pracoval se supravodivým magnetem, jehož životnost byla jen tři roky. Poté, co americký prezident Barack Obama rozhodl o prodloužení fungování ISS nejméně do roku 2020, se ale vědci rozhodli prodloužit i životnost detektoru. Místo supravodivého magnetu tak do něj namontují stálý magnet, který vydrží deset až 18 let.

"Začali jsme o tom přemýšlet koncem minulého roku a počátkem ledna, když se začalo mluvit o tom, že stanice bude fungovat i v roce 2020 a možná i po něm," řekl šéf projektu detektoru antihmoty Samuel Ting.

Kvůli výměně magnetu se ale zdrží start raketoplánu Endeavour, který byl původně plánován na 29. července. "Začíná být jasné, že (Endeavour) nebude moci letět v červenci, jak bylo plánováno," řekl mluvčí NASA Kyle Herring.

Podle Reuters bude start přeložen na listopad a Endeavour poletí k ISS až po zářijové misi raketoplánu Discovery. Ta měla být podle původního plánu posledním startem raketoplánů, než je NASA vyřadí z provozu.

Změna plánů nicméně nebude mít vliv na nejbližší misi raketoplánů k ISS. Už 14. května by měl ke svému poslednímu letu do vesmíru odstartovat raketoplán Atlantis. Jeho šestičlenná posádka dopraví k ISS ruský modul, který rozšíří skladovací kapacity stanice, a nový dok pro zakotvení ruských raket Sojuz a Progress.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist