"Doporučuji každému, aby Mozartovu hudbu poslouchal. Avšak očekávání, že by tím přispěl ke zvýšení své kognitivní výkonnosti, je nesplnitelné," řekl podle agentury DPA vedoucí výzkumu Jakob Pietching.
Vídeňští vědci reagovali na tezi americké psycholožky Frances H. Rauscherové, která v roce 1993 zveřejnila v odborném časopise Nature článek, podle nějž poslouchání Mozartovy hudby vede jedince ke zlepšeným výkonům.
Rauscherová uvedla, že po vyslechnutí Mozartovy sonáty pro dva klavíry v D-dur (KV 448) z roku 1781 zaznamenala krátkodobě účinek zesíleného prostorového vnímání. Článek měl mezinárodně značný ohlas a od té doby byly Mozartovy skladby mnoha lidmi považovány za magický prostředek ke zvýšení IQ u dětí.
Vídeňští odborníci vyhodnotili 39 studií k danému tématu vycházejících z testování více než 3000 lidí. Nyní oznámený výsledek zní, že hudba skladatele považovaného za "zázračné dítě" své doby nemá žádný pozitivní vliv na prostorovou představivost. Podrobně bude výsledek publikován v časopise Intelligence, uvedla univerzita.
Již v roce 1999 prověřoval americký psycholog Christopher Chabris údajný vliv klasické hudby na člověka a nezjistil žádný dopad na inteligenční kvocient testovaných osob. Tehdy se autorka teze bránila, že hudba má největší vliv právě na prostorové myšlení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist