Podle výzkumu, který byl zveřejněn v časopise Industrial and Engineering Chemistry Research, by se mohlo stát recyklování všudypřítomných cigaretových "špačků" finančně životaschopné.
Na cigaretové nedopalky člověk narazí kdekoli, ať se prochází po chodníku, v lese nebo po pláži. Každý rok jich v životním prostředí skončí zhruba 4,5 bilionu. Například v moři nedopalky vydrží až 15 let a obsahují chemikálie, které jsou jedovaté pro mnoho druhů ryb.
A teď čínští vědci tvrdí, že objevili způsob, jenž by mohl přinést zisk z jejich recyklace. Ponořením nedopalků do vody z nich dokázali extrahovat devět různých chemických složek včetně nikotinu. Když pak tyto vylouhované látky nanesli na ocelové trubky běžně používané v ropném průmyslu, prokázaly se jako velmi účinné při bránění korozi, a to dokonce i v drsných podmínkách.
Čína rozhodně netrpí nedostatkem cigaretových nedopalků, s nimiž vědci mohou experimentovat. Třetina všech cigaret spotřebovaných na světě se změní v obláčky dýmu právě v Číně a Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že se v této zemi každou minutu vykouří tři miliony cigaret.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist