Jejich výstup do vesmíru začal v 14:15 SELČ a potrvá asi šest a půl hodiny. Je to první ze tří vesmírných procházek, které se uskuteční během poslední mise Atlantis ve vesmíru.

Reisman by měl uvolnit anténu z přepravního modulu, v němž ji Atlantis dopravil na oběžnou dráhu. Poté přesune zařízení k místu, kde má být zapojeno. Bowen by měl k anténě připojit napájecí a datové kabely. Nakonec oba astronauti ještě připevní tepelný štít a odstraní zařízení pro aretaci antény.

Talířová anténa slouží ISS pro spojení se Zemí. Jednu už stanice měla, astronauti by měli připojit ještě záložní.

Po zapojení antény by se oba astronauti měli přesunout ke kanadskému robotickému ramenu Dextre, jež je upevněné na modulu Destiny. Bowen s Reismanem zde připevní k ramenu náhradní díly, které Atlantis přivezl.

Posledním úkolem Bowena s Reismanem bude odpojit kontakty od šesti baterií na ISS. Vlastní výměnu baterií obstarají astronauti během dalších výstupů do vesmíru. Během nich by také měli uvolnit zaseknutý kabel, který znemožnil kontrolu tepelného štítu raketoplánu před jeho nedělním připojením k ISS.

Atlantis by se ze své poslední cesty do vesmíru měl vrátit na Zemi 26. května. Poté bude připraven v záloze pro případné záchranné akce.

Do konce roku už odstartují do kosmu pouze dva raketoplány, než bude jejich provoz ukončen. V září je v plánu závěrečná mise Discovery, v listopadu naposledy poletí Endeavour. Poté bude zásobování ISS záviset výhradně na ruských raketách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist