Google přiznal, že při fotografování ulic pro službu Street View získal i data z nezabezpečených WiFi sítí. Problém se týká rovněž České republiky, kde už s firmou podle deníku Právo vede správní řízení Úřad pro ochranu osobních údajů.

Google tvrdí, že jeho vozy, které fotografie pro Street View pořizují, osobní údaje z bezdrátových sítí nasnímaly omylem. Tomu ale příliš nevěří německý úřad pro ochranu osobních údajů, který na Google zatlačil a požadoval, aby firma vysvětlila, jaká data přesně shromažďuje a zda se při snímkování ulic nemohla dostat i k jiným informacím.

Google původně úřadu pro ochranu osobních údajů v Hamburku odpověděl, že je vše v pořádku. Po opakovaném naléhání Němců ale přiznal, že jeho původní vysvětlení nebylo správné. Google přitom provádí snímkování ulic od roku 2006 a někteří experti na počítačovou bezpečnost tvrdí, že Google se mohl dostat i k heslům uživatelů, kteří přes WiFi komunikovali právě v době, kdy auto Googlu projíždělo kolem.

Vysvětlení Googlu je velmi neobvyklé

Německý spolkový zmocněnec pro ochranu osobních údajů Peter Schaar řekl, že vysvětlení Googlu je velmi neobvyklé. Podle FT proto žádá, aby bylo podrobně vyšetřeno, jak přesně Google snímkování pro Street View provádí a co všechno je při tomto procesu schopen zachytit a uchovat.

"Jedna z největších firem na světě a lídr na internetu se prostě neřídí běžnými pravidly," cituje list Schaara. Podobně se ale na přiznání Googlu dívají i regulační orgány v USA. FT s odkazem na informované zdroje uvádí, že vyšetřování praktik Googlu se chystá zahájit americká Federální komise pro obchod. Google tvrdí, že získaná data nikdy nepoužil.

Google minulý týden sdělil, že bude kontaktovat regulační orgány v těch zemích, kde fotografování ulic pro Street View prováděl, aby se dohodl na tom, jak se nasbíraných dat vhodným způsobem zbavit. Vedle USA, Německa a České republiky už Google snímkoval ulice také ve Francii, Brazílii, Číně, Hongkongu, Mexiku a dalších zemích. Celkem už za tímto účelem projel kolem 30 zemí světa.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru