Viacom požadoval v rámci této žaloby odškodné přes miliardu dolarů (zhruba 21 miliard Kč). Firma, která vlastní například televizní síť MTV Networks či filmové studio Paramount, tvrdí, že na službu YouTube byly umístěny desítky tisíc videí založených na jejích autorsky chráněných dílech. Google o tom podle ní věděl, ale neudělal nic, aby zabránil nezákonnému šíření těchto videí.
Soudce Louis Stanton však dospěl k závěru, že firmu Google nelze v rámci autorského zákona činit zodpovědnou za to, že měla "obecné povědomí" o tom, že videa by mohla být na službu YouTube umisťována nezákonně. "Provozovatel nemusí monitorovat či vyhledávat skutečnosti naznačující takovouto aktivitu," uvedl soudce.
Rozhodnutí soudu je podle agentury AP v souladu s tím, jak Google interpretuje 12 let starý zákon, který chrání internetové služby před obviněními z porušování autorských práv, pokud odstraní nezákonné materiály okamžitě, jakmile jsou na ně upozorněny. Viacom se proti rozhodnutí soudu hodlá odvolat.
Pro Google i další poskytovatele internetových služeb představuje toto soudní rozhodnutí důležité vítězství. "Bez tohoto rozhodnutí by byl konec s materiálem dodávaným uživateli a internet by přestal být participačním médiem," uvedl právník Centra pro demokracii a technologii David Sohn.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist