Díky běžným domácím počítačům, kterými se posílají e-maily nebo surfuje po internetu, byla ve vesmíru objevena dosud neznámá neutronová hvězda. Název rychle rotujícího pulsaru je PSR J2007+2722 a jeho nalezení je výsledkem rozsáhlého programu, který nese jméno Einstein@Home.
Projekt spojuje čtvrt milionu dobrovolníků ve 192 zemích světa, kteří dávají k dispozici nevyužitou kapacitu svých osobních počítačů. Objev oznámil prestižní časopis Science ve své online verzi Science Express.
Princip je postaven na výkonném obřím teleskopu v observatoři Arecibo na Portoriku, který přijímá data z vesmíru. Zúčastněné tisíce počítačů si je pak rozdělí k analýze. Výsledky jsou k vyhodnocení odesílány do Einsteinova institutu v německém Hannoveru a do Wisconsinské univerzity v americkém Milwaukee.
Sondě se podařily unikátní záběry málo známé planetky. Podívejte se - FOTOGALERIE ZDE
Vesmír od soboty zkoumá největší radioteleskop světa - čtěte ZDE
Na Zemi se vrátila první sonda z asteroidu. Vědci teď budou zkoumat zrnka prachu - čtěte ZDE
Štěstí objevit nový pulsar připadlo na Chrise a Helen Colvinovy z města Ames v americkém státě Iowa. Po třech dnech objev potvrdil počítač Daniela Gebhardta z německé Míšně.
Protože jejich počítače pracovaly pro projekt Einstein@Home takzvaně na pozadí, tedy skrytě, neměli "objevitelé" o nálezu hvězdy nejprve ani ponětí.
Další dvě nové hvězdy objevila podle Science Express dvojice počítačů z Británie a Ruska.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist