Některé kameny na Marsu, které zkoumalo robotické vozítko Spirit, dokazují, že prostředí přinejmenším v části této planety bylo v minulosti vlhké a zároveň nebylo kyselé. Ukázaly to výsledky chemické analýzy, kterou ve čtvrtek zveřejnili američtí odborníci v časopisu Science. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) závěry výzkumu dávají naději, že alespoň na části Marsu mohly být v minulosti podmínky vhodné pro život.

Americké sondy našly na "rudé planetě" už dříve chemické důkazy o tom, že povrch byl kdysi vlhký. Dosud ale vždy byly tyto stopy vody spojeny s kyselým prostředím, které není vhodné pro vznik života.

Současný objev vychází z průzkumu kamene, který Spirit sledoval v roce 2005. Vědci poté čtyři roky pracovali na chemické analýze výsledků. Zjistili přitom, že v kameni jsou stopy uhličitanu železa a hořčíku, který vzniká ve vlhkém prostředí s neutrálním pH. V kyselém prostředí se ale rozpouští. To podle vědců znamená, že voda, v níž kámen kdysi ležel, nebyla kyselá.

"Je to jeden z nejdůležitějších objevů, které vozítka učinila," řekl Steve Squyres z Cornellovy univerzity v New Yorku. "Výskyt významného množství uhličitanů na Marsu nám říká, že na tom místě mohly být v jednu dobu podmínky celkem příhodné pro život," vysvětlil.

Podle NASA tvořil uhličitan železa a hořčíku čtvrtinu objemu kamene, který Spirit zkoumal. To je desetinásobná koncentrace proti dříve nalezeným uhličitanům v marsovské půdě.

Spirit je na Marsu od roku 2004, tři týdny po něm byla na opačné straně planety vysazena sesterská sonda Opportunity. Mise obou vozítek byla původně tříměsíční, nakonec se ale protáhla na rekordní délku. Opportunity funguje stále, Spirit se zřejmě uložil k zimnímu spánku.

Obě vozítka dosáhla na "rudé planetě" velkých vědeckých úspěchů. Opportunity se podařilo dodat první mineralogický důkaz o někdejší přítomnosti vody v kapalném skupenství na Marsu. Spirit zase přinesl poznatky o zřídlech páry a někdejší rozsáhlé vulkanické činnosti na sousední planetě.

Od přistání na Marsu Spirit prozkoumal asi osm kilometrů dlouhý pruh země. Loni v dubnu ale uvízl v písku, navíc už fungují jen dvě z jeho šesti kol. NASA se proto letos v lednu rozhodl, že bude robota využívat jen ke "stacionárnímu" výzkumu povrchu Marsu a už se ho nebude pokoušet vyprostit.

Později však vozítko přestalo kvůli nedostatku energie komunikovat se Zemí a uložilo se k zimnímu spánku. NASA doufá, že s koncem marsovské zimy sonda začne nabírat solárními panely víc energie a znovu se s ní podaří navázat kontakt.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist