"Interaktivní pomůcky proces výuky urychlují, výuka je i atraktivnější. Novinkou je využití moderních technologií pro opakování a procvičování učiva, které probíhá na individuální nebo skupinové úrovni," uvedla odborná garantka projektu Nataša Mazáčová z Pedagogické fakulty UK. Počítače a interaktivní tabuli při výuce si pochvalují také učitelé. Pro děti je prý výučování zábavnější a probíranou látku jim na počítačích dokážou názorněji předvést.
"Některým učitelům chybějí dovednosti při obsluze svěřených technologií," přiznává ale koordinátor projektu Jiří Havlík. Kantoři se napřed musejí naučit, jak nové technologie do výuky zapojit, v tom jim mají pomoci školení a semináře.
Od loňského září ověřují novou formu výuky žáci šesté třídy ze základní školy v Praze, České Kamenici a Českých Budějovicích. Projekt Vzdělání 21 sponzorují soukromé firmy obchodující s počítači a vzdělávacími pomůckami. Ty zajistily počítače pro pedagogy, interaktivní tabule, digitální učebnice, výukový software i školení učitelů.
Legenda o spáse pomocí levných počítačů - čtěte ZDE
Prodej počítačů roste, táhnou ho hlavně domácnosti a malé firmy - čtěte ZDE
Malé přenosné počítače platili rodiče žáků, někde na ně přispěla i obec. Jeden počítač přišel na 8 až 10 tisíc korun, vybavení jedné třídy vším potřebným stálo celkem asi 400.000 korun.
Testování má trvat ještě tři roky, během té doby budou odborníci na pedagogiku vyhodnocovat přínosy a negativa nového stylu vyučování. V tomto školním roce se projekt rozšíří i na další tři základní školy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist