Nejpopulárnější sociální síť na světě Facebook, kterou nyní využívá půl miliarda lidí, bude stagnovat a časem zanikne. Důvodem nebudou ani tak obavy o ochranu osobních dat, ale spíš rozbujelost celého systému a překonání jeho myšlenky. Serveru rakouského deníku Die Presse to ve středu řekl uznávaný odborník na média Geert Lovink.

Lovink je nizozemsko-australský vědec a počítačový aktivista. Přednáší na univerzitě v Amsterodamu obor nová média a patří k zakladatelům ústavu pro síťové kultury (Institut of Network Cultures), který se věnuje fenoménu virtuálních sítí. Ve Vídni vystoupí v diskusi projektu twenty.twenty, jenž se zaměřuje na budoucnost do roku 2020.

Podle Lovinka jsou zánik a štěpení na internetu běžný proces. "Vzpomínáte si na Friendster, Orkut, MySpace? Člověk nepotřebuje scénáře o zániku světa, aby věřil na stagnaci či zmizení Facebooku," uvedl expert. Podle něho nápad "přátel", který je základem Facebooku, všechny už nudí.

"Hluboce americký nápad. Prostě nejsme všichni přátelé. Jsme milenci, kolegové, členové rodin, nepřátelé, neznámí. Svět sociálních vztahů je složitý a nedá se na Facebooku zobrazit," uvedl Lovink.

Trendem budou decentralizované sociální sítě

Sám svůj facebookový profil smazal nyní při akci "den bez Facebooku" (Quit Facebook Day). Neudělal to však z obavy o ochranu dat. "Facebook jsem využíval cynicky jako marketingový nástroj. Tak by se samozřejmě sociální sítě používat neměly. Každopádně jsem měl rychle přes 2000 ´přátel´ a Facebook se stal časově velmi náročnou věcí.

Měl jsem pocit, že krmím stroj," řekl expert. Podle něj může jedinec ještě tak zvládat dobře síť 70 aktivních členů. Mnozí podle něj nemají dobrý pocit z toho, že sdílejí své informace na "gigantické stránce" s půlmiliardou lidí.

Bez ohledu na to byl Lovink prý už také zvědavý na přicházející facebookové alternativy jako Diaspora, GNUSocial, Appleseed a Cabgrass. Není podle něj důležité, zda Diaspora dokáže Facebook nahradit. Budoucnost ale odborník vidí v "decentralizovaných, autonomních sociálních sítích". Míní, že další vlna přinese pravděpodobně "decentralizovaný Twitter".