Cílem projektu je přispět k prosazení návrhu, aby se území obývané gorilou nigerijskou stalo národním parkem.

Projektu s názvem Diehli Initiative, který startuje v těchto dnech, se účastní zoolog Tomáš Jůnek, ošetřovatel goril Marek Ždánský a odbornice na ekologii tropů a subtropů Pavla Vymyslická. Ždánský dnes ČTK řekl, že do Afriky zatím odjeli jeho kolegové, aby populaci goril monitorovali. Sám se do Kamerunu vydá zhruba na měsíc v lednu.

Projekt má navázat na spolupráci s kamerunskou nevládní organizací ERuDeF, která v oblasti řeky Cross na jihozápadě země usiluje o záchranu vzácných ekosystémů. Výprava nesouvisí s aktivitami pražské zoologické zahrady zaměřenými na ochranu goril.

V dosud málo probádané oblasti Kamerunu se mísí fauna západní a střední Afriky. Mnoho zde žijících živočišných druhů přitom nelze najít jinde na světě. Patří mezi ně také kriticky ohrožená gorila nigerijská (Gorilla gorilla diehli), která ve skupinách asi 250 jedinců obývá lesy na západě země při hranici s Nigérií.


Gorily jsou mimořádně plaché a podle Jůnka se je ve volné přírodě dosud nepodařilo vyfotografovat. Vystopování vzácných zvířat vyžaduje prý i týdny práce.

Spolu s ERuDeFem Češi usilují o to, aby v provincii Jihozápadní Kamerun vzniklo území vysokého stupně ochrany přírody.

Mezinárodní svaz pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) gorilu nigerijskou v minulosti zařadil do skupiny 25 nejohroženějších druhů primátů.