Poslední odpočítávání před startem Discovery se na floridském Mysu Canaveral zastaví ve 3:52 tamního času (20:52 SEČ). Pak se zažehnou motory raketoplánu. Start můžete jako vždy sledovat na NASA TV.
Po zjištěných únicích paliva a následném dvojím odložení startu z minulého týdne se tentokrát zdá být technicky vše v pořádku, historické chvíli navíc přeje i počasí. V pondělí americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) odhadoval šanci na příznivé povětrnostní podmínky v době plánovaného startu na 70 procent. Startovací okno však případně může zůstat otevřené až do neděle.
Během jedenáctidenní mise má Discovery splnit především několik obvyklých úkolů. Na orbitální komplex musí dopravit logistickou plošinu užívanou při práci astronautů vně stanice, víceúčelový modul, zásoby i náhradní díly na nutné opravy.
Poslední mise Discovery se však do dějin dobývání vesmíru zapíše nejen úctyhodnou bilancí téměř 250 milionů nalétaných kilometrů. Kromě šestičlenné posádky bude pasažérem legendárního raketoplánu i robot nazývaný Robonaut 2, nebo jen R2, který má být technologickou ukázkou toho, jak mohou humanoidi pomáhat posádce na oběžné dráze. Robot o hmotnosti kolem 136 kilogramů sestává z hlavy, trupu a dvou rukou.
"Možná je to jenom malý krůček pro tohoto robota, ale je to opravdu velký krok pro lidstvo," citovala agentura AP Roba Ambrose z Johnsonova vesmírného střediska. Podle expertů najdou roboti uplatnění hlavně v naléhavých situacích a při práci v nebezpečném prostředí a s nebezpečnými látkami.
NASA odložila start raketoplánu Discovery kvůli únikům paliva - čtěte ZDE
NASA hlásí: Potíže odstraněny, Discovery odstartuje s Robonautem na palubě podle plánu - čtěte ZDE
První let Discovery se uskutečnil 30. října 1984. Během 38 misí strávil raketoplán 351 dní na oběžné dráze, tedy téměř celý rok. Zemi obletěl 5628krát a nesl celkem 246 členů posádky.
Během své služby se podílel na několika meznících v dějinách kosmonautiky. Mimo jiné byl první vesmírnou lodí, která "odchytila" družici a dopravila ji zpátky na Zemi. Discovery také vynesl do kosmu Hubbleův teleskop.
NASA se blíží k úplnému konci používání raketoplánů při letech do vesmíru. Kromě chystané cesty Discovery se ještě příští rok uskuteční let raketoplánu Endeavour a pravděpodobně také stroje Atlantis.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist