Facebook v pondělí představil novou komunikační službu pro své uživatele, včetně možnosti získat e-mailovou adresu @facebook.com. Facebook nabídne vlastní verzi sjednocené komunikace, která dokáže propojit různé komunikační kanály tak, aby uživatele co nejsnáze zastihl.

Lidé si tak mají díky této sociální síti vyměňovat zprávy nezávisle na tom, zda je odeslali elektronickou poštou, jako textovou zprávu z mobilního telefonu či pomocí programu pro komunikaci v reálném čase.

 "Svět se pohnul směrem k jednodušší komunikaci, ale nečekáme, že lidé opustí své e-mailové účty. Věříme ale, že každý den bude více lidí, kteří budou více používat komunikační nástroje na Facebooku," uvedl zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg na tiskové konferenci.

Uživatelé mohou třídit zprávy podle vztahu k odesílatelům. Vznikne tak mezistupeň "ostatní" mezi oblíbenou poštou a nevyžádanou reklamní poštou. "Zpráva od mé matky si nezaslouží, aby byla obklopena bankovním výpisem a účtem za telefon. Proto jsme rozčlenili zprávy podle mezilidských vztahů," vysvětloval Andrew Bosworth, šéf vývoje Facebooku. Podobnou funkci nedávno představil Google v podobě prioritních složek, do kterých automaticky třídí příchozí poštu.

Služba aktuálně podporuje technologii Jabber/XMMP, kterou používá například Google Talk a Facebook. V přípravě je i podpora e-mailů přes IMAP, který podporuje Gmail, Hotmail i většina firemních e-mailových serverů, tím se komunikace s lidmi na Facebooku otevře i uživatelům, kteří nemají vlastní uživatelský účet.

Přístup k e-mailové adrese@facebook.com bude Facebook nabízet uživatelům postupně, aby předešel zahlcení služby, celý proces bude trvat několik měsíců. Některé služby, jako propojení se SMS, nebudou dostupné u všech mobilních operátorů. V Česku zatím nabízí Facebook SMS pouze Telefónica O2.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist