V Česku se dnes začíná prodávat tablet iPad firmy Apple. Zařízení, kterého se po celém světě prodaly již miliony kusů, se tak před Vánoci oficiálně dostává i k domácím zákazníkům.
Dosud si jej zájemci většinou dováželi ze zahraničí sami, případně kupovali u internetových obchodníků, kteří organizovali dovozy ve velkém.

Přístroj bude ode dneška k dispozici pouze u autorizovaných prodejců Apple, tedy v obchodech iStyle, iWorld a iSetos a v prodejnách řetězce Datart. Cenu včera prodejci ani Apple nesdělili, podle informací HN začíná doporučená částka od dvanácti a půl tisíce korun za nejlevnější verzi.

Někteří z prodejců jej ale zřejmě nabídnou ještě levněji, aby podpořili předvánoční prodej. Tak se dostanou na nižší sumu, než je nyní průměrná cena „šedých“ dovozů z USA nebo Evropy.

K iPadu bude možné dokoupit také internetový tarif od Telefóniky O2, která nabídne první tři měsíce připojení k internetu zdarma. Poté si uživatel vybere mezi měsíčním paušálem nebo denním předplaceným připojením. Tablet nicméně nebude blokován, takže akceptuje SIM kartu kteréhokoli českého operátora.

Byznys s aplikacemi

Společnost Apple vydělává (stejně jako v případě iPhone) kromě prodeje samotného tabletu i na prodeji aplikací. V Česku se vývoji pro iPhone a iPad věnuje hned několik firem a vývojářských týmů. Například brněnští herní vývojáři Madfinger Games dosáhli více než osmi set tisíc stažení své hry Samurai: Way of the Warrior.

iPad uvedl Apple v dubnu letošního roku a otevřel jím novou kategorii produktů. Na trhu má zatím výsadní postavení, mnoho výrobců spotřební elektroniky se ale chystá v reakci na úspěch iPadu uvést své vlastní tablety začátkem příštího roku.