Evropská komise začala vyšetřovat internetový gigant Google kvůli podezření, zda nezneužívá svou dominanci ve vyhledávání na internetu. Firma chce s regulátory trhu spolupracovat.

Na chování Googlu upozornilo několik dalších serverů, například britský srovnávač cen Foundem a francouzský vyhledávač v právnických textech ejustice.fr. Tvrdí, že Google jejich stránky znevýhodňuje ve svém vyhledávači, protože jde o konkurenční služby. Podobnou stížnost na Google poslal i server Ciao, který patří Microsoftu.

Komise tak bude Google zkoumat, komisař pro konkurenceschopnost Joaquín Almunia řekl, že je velmi brzy na to říci, že je tu problém. Firma brání svůj vyhledávací algoritmus a uvádí na svém blogu, že v podobných sporech se vždy ukázalo, že algoritmus hodnotil stránky spravedlivě.

Komise bude také zkoumat, zda Google svým partnerům nenařizoval exkluzivitu a nebránil jim vkládat na stránky inzerci konkurenčních služeb.


Technologické firmy jsou na koberečku často. Komise už dříve vyměřila pokuty výrobci procesorů Intel či softwarovému gigantu Microsoft.

Google se přitom chystá zřejmě masivně utrácet část své třiatřicetimiliardové nahromaděné hotovosti. Podle zpráv deníku The New York Times jedná Google o koupi serveru Groupon, který je vzorem českého Slevomatu a nabízí hromadný nákup slev v USA a západní Evropě. Google za něj má dát pět až šest miliard dolarů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru