Aplikace Midnight HD, kterou vytvořil Ján Ilavský, zobrazuje na displeji iPadu barevné jiskry, které se po dotyku displeje mění v nejrůznější obrazce. "Chtěl jsem si vyzkoušet, jak náročné to je. Základ byl hotový za dvě hodiny," popisuje s úsměvem Ilavský.

Když prezentoval aplikaci na "App Parade" v Praze v prosinci, sám přiznal, že "není k ničemu, jen k ukrácení volného času".

I přesto dokázal donutit dostatečné množství majitelů iPadu, aby za ni dali dva dolary. A odměna na sebe nenechala dlouho čekat. "První dva týdny to bylo přes tři sta tisíc korun," říká Ilavský, i když celkový zisk za prodej aplikace odhalit nechce. "Částečně za to ale stavím dům," svěřil se. Kromě vývoje aplikace na zakázku chce vydat pro mobilní telefony letos i hru.

Trh, který před dvěma lety prakticky neexistoval - tedy aplikace pro mobily - nyní dokáže uživit řadu českých programátorů a grafiků. Některé české aplikace patřily po svém vydání mezi nejprodávanější v obchodě Applu App Store a svým autorům slušně vydělaly.

Tržby App Store podle analytiků Citibank budou letos dvě miliardy dolarů, z čehož dostanou 70 procent vývojáři.