V Grónsku loni roztála největší plocha ledovců od začátku měření v roce 1979. Období tání také bylo nejdelší v historii. Na úbytku ledovců se projevilo výjimečně teplé léto a zároveň málo sněhových srážek v zimě, citoval v sobotu z americké vědecké studie zpravodajský server MSNBC.
"Letošní období tání bylo výjimečné. V některých oblastech trvalo až o 50 dnů déle než je dlouhodobý průměr," řekl autor studie Marco Tedesco z Newyorské městské univerzity. "Tání v roce 2010 začalo výjimečně brzy už koncem dubna a skončilo celkem pozdě v polovině září," dodal.
Podle Tedeska se navíc každoročně zvětšuje oblast zasažená táním asi o 17.000 kilometrů čtverečních. "Rozdíl mezi plochou, která roztála v roce 1979 a v roce 2010, odpovídá rozloze Francie," podotkl vědec.
Dubajské umělé ostrovy se propadají do moře, projekt je "v komatu" - čtěte ZDE
Po velkém třesku v Antarktidě se odtrhl obří ledovec. Ovlivní to klima na Zemi? - čtěte ZDE
Jednou z příčin zvýšeného tání ledovců je, že loňský rok byl podle meteorologů jedním z nejteplejších od poloviny 19. století. V Grónsku byly letní teploty o tři stupně Celsia vyšší než je dlouhodobý průměr. V hlavním městě Grónska Nuuku bylo jaro a léto nejteplejší od roku 1873.
K tání také přispěly malé sněhové srážky v zimním období. "Holý led je tmavší než sníh, takže pohlcuje víc slunečního záření," vysvětlil Tedesco.
Tání grónských ledovců přispívá ke zvyšování hladiny světových moří. V současnosti se jen kvůli tání části ledového příkrovu Grónska každoročně zvýší hladina moří a oceánů o půl centimetru.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist