Japonské zemětřesení a škody způsobené tsunami mají výrazný dopad na celou oblast informačních technologií. Velcí japonští výrobci elektroniky a součástek pro IT průmysl zastavili výrobu. Ve výsledku se ohrožení nebo zpomalení výroby elektronických součástek v Japonsku dotkne trhu mobilních telefonů, počítačů i tabletů.
Sony například zavřelo šest továren na výrobu magnetických hlav, blu-ray disků nebo baterií, Sharp musel zavřít svou novou továrnu na výrobu LCD televizí a Panasonic přišel o nový závod EV Energy, který produkoval akumulátory například pro hybridní vozy.
Velké problémy má Toshiba, elektronická část koncernu hlásí jen zpoždění dodávek zboží a přerušení výroby v továrně na polovodičové součástky, ale japonská vláda s Toshibou jedná zejména o problémech jejích jaderných reaktorů.
Škody hlásí i další známé firmy s výrobními kapacitami v Japonsku. Americká společnost ON Semiconductor Corp, která koupila japonskou společnost Sanyo, uvádí, že úroveň postižení se liší, některé závody jsou bez problémů, v jiných ale bojují s výpadky dodávek elektrického proudu i s přímým poškozením. Drobné škody a zastavení výroby kvůli výpadkům elektřiny psotihly také Canon, podobně je na tom Olympus.
Dopad zemětřesení v Japonsku ale bude ještě výraznější. Japonsko produkuje přibližně 40 procent všech paměťových čipů typu NAND, které jsou v USB pamětech, paměťových kartách i chytrých telefonech. Japonští výrobci patří také mezi nejdůležitější dodavatele komponent pro výrobu LCD displejů a dalších zařízení.
Celkově se pak Japonsko podílí na dodávkách spotřební elektroniky asi 16,5 procenta. Zemětřesení bude mít dopad také na Amazon – poškozena byla továrna společnosti Freescale Semiconductors, která Amazonu dodává součástky pro populární čtečku elektronických knih Kindle.
Trh reaguje okamžitě
Na zprávy o omezení výroby a škodách v Japonsku už podle Wall Street Journal reagovaly trhy propadem akcií Japonských firem i nárůstem cen paměťových čipů. Naopak nahoru šly akcie korejských konkurentů japonských firem v čele s výrobcem paměťových čipů Hynix Semiconductor, Samsungem a LG.
Japonský akciový trh po ničivém zemětřesení výrazně ztrácel - čtěte ZDE
Toyota, Sony či Honda stojí. Zemětřesení otřese i celou ekonomikou - čtěte ZDE
Několik zničených nebo poškozených továren není jediný problém, se kterým se japonské firmy a jejich zákazníci budou muset vyrovnat. Podle odborníků bude mít dlouhodobější dopad narušená infrastruktura v zemi, která znesnadní logistiku i výrobu kvůli poškozené dopravní a rozvodné infrastruktuře.
I jen několikatýdenní výpadek může podle odborníků výrazně ovlivnit celý obor kvůli nárůstu cen paměťových čipů a displejů. Tyto dvě kategorie součástek přitom představují nejžádanější zboží, protože se vyskytují téměř ve všech elektronických zařízeních.
Dopad na ceny NAND čipů je okamžitý i proto, že většina výrobců nemá větší zásoby – držení zásob nad plán výroby je pro výrobce s nízkými maržemi neekonomické.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist