Japonské zemětřesení a škody způsobené tsunami mají výrazný dopad na celou oblast informačních technologií.  Velcí japonští výrobci elektroniky a součástek pro IT průmysl zastavili výrobu. Ve výsledku se ohrožení nebo zpomalení výroby elektronických součástek v Japonsku dotkne trhu mobilních telefonů, počítačů i tabletů.

Sony například zavřelo šest továren na výrobu magnetických hlav, blu-ray disků nebo baterií, Sharp musel zavřít svou novou továrnu na výrobu LCD televizí a Panasonic přišel o nový závod EV Energy, který produkoval akumulátory například pro hybridní vozy.

Velké problémy má Toshiba, elektronická část koncernu hlásí jen zpoždění dodávek zboží a přerušení výroby v továrně na polovodičové součástky, ale japonská vláda s Toshibou jedná zejména o problémech jejích jaderných reaktorů.

Škody hlásí i další známé firmy s výrobními kapacitami v Japonsku. Americká společnost ON Semiconductor Corp, která koupila japonskou společnost Sanyo, uvádí, že úroveň postižení se liší, některé závody jsou bez problémů, v jiných ale bojují s výpadky dodávek elektrického proudu i s přímým poškozením. Drobné škody a zastavení výroby kvůli výpadkům elektřiny psotihly také Canon, podobně je na tom Olympus. 

Dopad zemětřesení v Japonsku ale bude ještě výraznější. Japonsko produkuje přibližně 40 procent všech paměťových čipů typu NAND, které jsou v USB pamětech, paměťových kartách i chytrých telefonech. Japonští výrobci patří také mezi nejdůležitější dodavatele komponent pro výrobu LCD displejů a dalších zařízení.

Celkově se pak Japonsko podílí na dodávkách spotřební elektroniky asi 16,5 procenta. Zemětřesení bude mít dopad také na Amazon – poškozena byla továrna společnosti Freescale Semiconductors, která Amazonu dodává součástky pro populární čtečku elektronických knih Kindle. 

Trh reaguje okamžitě

Na zprávy o omezení výroby a škodách v Japonsku už podle Wall Street Journal reagovaly trhy propadem akcií Japonských firem i nárůstem cen paměťových čipů. Naopak nahoru šly akcie korejských konkurentů japonských firem v čele s výrobcem paměťových čipů Hynix Semiconductor, Samsungem a LG.

Několik zničených nebo poškozených továren není jediný problém, se kterým se japonské firmy a jejich zákazníci budou muset vyrovnat. Podle odborníků bude mít dlouhodobější dopad narušená infrastruktura v zemi, která znesnadní logistiku i výrobu kvůli poškozené dopravní a rozvodné infrastruktuře. 

I jen několikatýdenní výpadek může podle odborníků výrazně ovlivnit celý obor kvůli nárůstu cen paměťových čipů a displejů. Tyto dvě kategorie součástek přitom představují nejžádanější zboží, protože se vyskytují téměř ve všech elektronických zařízeních.

Dopad na ceny NAND čipů je okamžitý i proto, že většina výrobců nemá větší zásoby – držení zásob nad plán výroby je pro výrobce s nízkými maržemi neekonomické.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist