Zkamenělého čínského pavouka, který je podle všeho zatím největším nalezeným fosilním jedincem, popsali vědci v časopise Biology Letters. Samička druhu nazvaného Nephila jurassica podle nich žila asi před 165 miliony let a patří do rodu pavouků nefila, kteří jsou rekordmany i v současném světě: markantním rozdílem ve velikosti těl samiček a samečků a také svými sítěmi tkanými z velmi pevných a zlatě zbarvených vláken, jež mohou mít až metr a půl v průměru.

Zkamenělá pavoučí samička mohla mít podle vědců nohy dlouhé až 15 centimetrů. "Je největším známým fosilním pavoukem," řekl zpravodajskému serveru BBC News profesor Paul Selden z americké Kansaské univerzity. "Její tělo nebylo největší, ale když přidáme její dlouhé nohy, pak největším pavoukem je," dodal.

Mimořádně zachovalý nález

Až do objevení této fosilie v čínské provincii Vnitřní Mongolsko byl nejstarším známým zkamenělým exemplářem rodu nefila pavouk z období před asi 35 miliony let. Tento objev tak posouvá existenci rodu nefila do jurského období, což z něj činí nejdéle existující známý rod pavouka.

Vědci zkamenělinu našli v sopečném popelu na dně něčeho, co mohlo být jezerem. Pavouk tak mohl uhynout při nějaké přírodní katastrofě. Ať byl konec samičky jakýkoli, její tělo se uchovalo v mimořádně detailním stavu. "Jsou vidět nejen chloupky na jejích nohách, ale také maličké věci, jako jsou trichobothrie, tedy jamky se smyslovými chloupky, které jsou jemňounké," řekl Selden.

Obří samičky

Současný rod nefila je rozšířený v subtropických oblastech a jeho druhy žijí v Austrálii, Asii, Africe (včetně Madagaskaru) a Americe. Významným znakem je to, co biologové označují za extrémní sexuální dvoutvarost, kdy samečci jsou výrazně menší než samičky, které díky tomu vypadají jako obryně.

 

Profesor Selden s kolegy by rád potvrdil, zda se tento znak datuje už do dávných dob existence tohoto rodu. "Dosud nejstarší známý sameček rodu nefila je z období křídy a našel se ve Španělsku," uvedl Selden. "A ten má normální pavoučí velikost. Takže to vypadá, že se tato dvoutvarost datuje po celou dobu. Rádi bychom našli dalšího samečka, abychom to potvrdili," dodal.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist