Americká společnost Motorola Mobility v Německu zaznamenala dílčí vítězství v patentovém sporu, který vede se společností Apple. Soud v Mannheimu rozhodl, že evropská součást Applu musí zastavit prodej a distribuci přístrojů s telekomunikačním modulem (iPhone a iPad s podporou mobilního internetu), protože kolidují s některými patenty Motoroly.

Apple neuspěl s obhajobou, podle které Motorola nesplnila povinnost nabídnout licenci pro užívání patentů podle pravidel FRAND, tedy za nediskriminačních podmínek, protože jde o patenty, které se týkají technologií uznaných jako oborový standard.

Předběžné opatření vstoupí v platnost, pokud Motorola složí kauci 100 milionů eur, přibližně 2,5 miliardy korun. Pro Motorolu samotná částka nepředstavuje zásadní problém - stojí za ní Google, který hodlá Motorolu koupit a nyní jen čeká na schválení transakce.

Apple, který v Německu vede více patentových sporů, se proti nálezu soudu hodlá odvolat. "Proti rozhodnutí soudu se okamžitě odvoláme. Ti, co budou v Německu nakupovat na Vánoce, by ale neměli mít problém najít přesně takový iPad nebo iPhone, jaký chtějí," sdělila mluvčí Applu Kristin Huguetová.

"Rozhodnutí se zaměřuje na evropskou prodejní organizaci Applu, vztahuje se ale pouze na prodej, který tato společnost zajišťuje pro německé zákazníky," řekl podle agentury Reuters expert na patentové právo Florian Müller.

Evropská součást Apple Sales International sídlí v irském Corku a verdikt, který soud vynesl, se týká patentů pro bezdrátovou komunikaci. To znamená, že pokud firmy spor nevyřeší, Apple by mohl mít později problém v Německu prodat i nejnovější telefon iPhone 4S či tablet iPad 2 ve variantách s 3G modulem.

Motorola musí složit kauci  2,5 mld. Kč

Motorola uvedla, že s Applem o problému jedná už dlouho a zhruba od roku 2007 mu nabízí licenční podmínky, které jsou podle Motoroly rozumné. "Společnost Motorola Mobility bude i nadále vynakládat veškeré úsilí, aby globální patentový spor vyřešila co nejdříve, jakmile to bude možné," píše se ve sdělení firmy.

Apple neuspěl ani v Austrálii, kde se soudí se Samsungem. Na nejmenším kontinentu dnes skončila platnost předběžného opatření, které bránilo prodeji tabletu Galaxy Tab 10.1 na tamním trhu. Naopak Samsung dnes neuspěl se snahou získat předběžné opatření proti prodeji iPhone 4S ve Francii.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru