Vzpomenete si, kdy jste se poprvé dozvěděl o existenci internetu?
To bylo asi v roce 1988, když jsem v rámci studijní stáže na Katedře telekomunikací v Dánsku programoval duplexní modem na možnost připojení k internetu přes telefonní síť. Ale sama katedra paradoxně k internetu ještě připojena nebyla.

Jaké byly prvotní finanční náklady na zprovoznění přístupu v Československu?
Na ČVUT jsme si udělali několik analýz, včetně ekonomické, a vyšlo nám, že nejpřijatelnější bude připojit se na Univerzitu Jana Keplera v Linci. Pevný datový okruh stál tehdy 170 tisíc korun měsíčně. Za grant jsme koupili dva modemy, jeden jsme dovezli do Lince a druhý si nechali.

Jak vypadal první počítač, který byl on-line?
To byl velký sálový počítač IBM, který potřeboval sál o rozměrech asi 10 x 30 metrů. Tam jste přišel, donesl si úkol na štítkách nebo na děrné pásce, technici vám to zavedli do počítače a pak jste si přišel pro vytištěný výsledek. Tehdy se totiž počítače používaly hlavně k vědecko-technickým výpočtům.

Kapacita linky nedovolovala jiné aplikace než elektronickou poštu, protože celé Československo bylo připojeno rychlostí 19,2 kilobitů za sekundu. Dnes má člověk na stole více než stonásobek. Takže typický email byly pouze alfanumerické znaky, žádná grafika. Dokonce jsme nabádali uživatele, ať jsou struční a třikrát zváží, zda email odešlou.

Byl jste před dvaceti lety velkým vizionářem, který v projevu při slavnostním zahájení předpověděl, že toto je zásadní okamžik v historii technologií u nás?
Určitě ne. Já jsem mluvil o tom, že naším cílem bude rozvést tyto služby po celém Česku a Slovensku v rámci akademické sféry, tehdy jsme ještě neviděli komerční potenciál. Dost lidí včetně zástupců telekomunikací bylo k internetu z počátku skeptických.
V začátcích se o každé připojení muselo žádat. Na starosti to měl Steve Goldstein v National Science Foundation v USA. Tomu jsme museli vždy napsat žádost: „Chceme připojit Liberec“. On se na žádost podíval a napsal: „Povoluji.“ Každou univerzitu tak museli Američané odsouhlasit.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se