Zplodit dítě se ve vyspělých zemích marně pokouší až patnáct procent párů. A v polovině případů je problém u muže. Počet spermií v ejakulátu trvale klesá stejně jako jejich kvalita - a příčiny vědci stále hledají. Kouření, pití alkoholu, znečištěný vzduch a jedy v potravě i vodě jsou jasnými viníky.

Badatelský tým Jiřího Forejta z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR však hledá příčinu neplodnosti na úrovni molekul. Mužská sterilita je totiž často zapříčiněna právě "neviditelnou" poruchou molekulárních mechanismů během spermatogeneze - tvorby spermií.

Dědičná informace je v jádru lidských buněk uložena na 23 párech shodných chromozomů. Jen poslední pár se vyskytuje ve dvou různých kopiích - X a Y. Ženské pohlaví určuje dvojí chromozom X, muži mají po jednom X a Y. Právě na chromozomu Y se nachází gen odpovědný za vývoj varlat a tedy za normální vývoj mužských pohlavních znaků.

Při tvorbě spermií dochází k dělení pohlavních buněk - takzvané meióze. Vznikají dceřiné buňky s polovičním množstvím chromozomů, některé geny jsou "umlčeny". Během oplození tak může dojít ke splynutí dvou pohlavních buněk, spermie a vajíčka, kdy se obnoví plný počet chromozomů.

Nápověda u myší

Tým genetika Jiřího Forejta z Ústavu molekulární genetiky přišel na to, že během meiózy dochází rovněž k deaktivaci některých genů umístěných na nepohlavních chromozomech. Studium speciálně vyšlechtěných neplodných myší ukázal, že "vada" na nepohlavních chromozomech může vést k narušení, posléze zastavení meiózy.

"Produkce spermií se zastaví, což má samozřejmě za následek sterilitu samčích potomků," uvádí Jiří Forejt a dodává: "Příroda se tak brání tomu, aby vadní jedinci přiváděli na svět potomky, kterým by hrozily vážné genetické poruchy." Vědci tak nalezli jednu z důležitých příčin neplodnosti myších samců - a možná i mužů. Kdy a proč dochází k poruchám v párování chromozomů nepohlavních buněk, a tudíž k neschopnosti tvořit spermie? Odpověď na tuto otázku bude důležitou nápovědou při odhalování mužské neplodnosti.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se