K těžko uvěřitelnému kousku se v neděli odhodlal Rakušan Felix Baumgartner. Ve speciální kapsli se nechal vynést do výšky 39 kilometrů a - skočil.

Cesta k hranici stratosféry začala po několika odkladech přibližně v půl šesté večer našeho času. Na stránkách projektu Redbull Stratos a na Youtube ji každý mohl sledovat v přímém přenosu.

Krátce po osmé hodině SELČ, po více než dvou hodinách stoupání, Felix Baumgartner tlakovou kabinu vynesenou heliovým balonem otevřel a vyskočil. V tu chvíli byl ve výšce 39 000 metrů, tedy o 2500 metrů výše, než odborníci plánovali.

Zhruba čtyřicet vteřin po výskoku dosáhl "létající muž" rychlosti přes 1127,6 kilometru v hodině.

Podle předběžných zpráv měl Baumgartner dosáhnout rychlosti více než 1170 kilometrů v hodině, a překonat dokonce rychlost zvuku. Údaje ale ještě budou muset potvrdit dodatečná měření.

Po 4 minutách a 19 sekundách volného pádu Baumgartner otevřel padák. Ve 20 hodin 16 minut SELČ potom v pořádku přistál v Novém Mexiku.

Svým kaskadérským kouskem překonal hned tři rekordy. Kromě nejvyšší rychlosti dosažené volným pádem vytvořil také nový rekord ve výšce, ze které kdy seskočil člověk, a ve výšce, které kdy dosáhl balon.

Baumgartnerovi se však nepodařilo vytvořit čtvrtý rekord - v délce volného pádu. Otevřel totiž padák dříve, než se předpokládalo. Nadále tak platí výkon Joea Kittingera, který v roce 1960 letěl volným pádem 4 minuty a 36 vteřin.

Pět let příprav na rekord

Kittinger držel také dosavadní rekord v seskoku z největší výšky. V roce 1960 skočil z výšky 31 330 metrů v rámci výzkumného úkolu pro americké letectvo.

Felix Baumgartner se na překonání padesát let starého rekordu připravoval pět let a Kittinger přitom působil jako jeho poradce.

V rámci přípravy Baumgartner také dvakrát cvičně seskočil z o něco menší výšky.

Druhý pokus se uskutečnil 25. července v USA. Felix Baumgartner během něj skočil z výšky 29 610 metrů a padal rychlostí 864 km/h. Ve volném pádu strávil téměř čtyři minuty.

Se svým týmem se Baumgartner snažil připravit i na nejtragičtější scénáře včetně toho, že by se dobrodruhovi mohla při seskoku začít "vařit" krev nebo explodovat plíce.

Zvýšit šance na jeho přežití měl zdravotní poradce Jonathan Clark, který dříve pracoval pro americkou NASA.

Seskok se také několikrát odkládal. V úterý 9. října start balonu překazil nárazový vítr, který ohrožoval jeho  bezpečný vzlet.

Bývalý příslušník rakouské armády Baumgartner se riskantními kousky proslavil již několikrát.

V roce 2003 například s pomocí speciálního karbonového křídla přeletěl kanál La Manche. Skákal i z mrakodrapů v Malajsii, na Tchaj-wanu nebo ze sochy Krista v Riu de Janeiro.

Red Bull Stratos

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
15:06
Přípravy pokračují

I když aktuálně vítr nedovolí zahájit start, Felix baumgartner se připravuje rozdýcháváním. Vzhledem k výšce seskoku bude závislý na vzduchu z přístorjů. Čas předpokládaného startu se opět o něco posunul na aktuálních 16:45 našeho času.

15:28
Baumgartner už je v kapsuli

Kapsule, která připomíná kabinu vesmírné lodi, už je připravena ke startu, zatím zavěšená na rameni jeřábu, odkud ji zvedne heliem naplněný balon.

Felix Baumgartner už je připravený na své sedačce uvnitř kabiny a pokračuje v rozdýchávání. Další aktualizaci stavu slibuje projekt Redbull Stratos na 15:45. Na http://www.redbullstratos.com/live/ už můžete sledovat přípravy na start živě z několika kamer. 

15:47
Vítr ve 200 metrech brání startu

Felix Baumgartner už s týmem prošel seznam kroků nutných pro zahájení pokusu, ale balon stále leží připravený na zemi. Start komplikuje vítr ve výšece přibližnš 200 metrů nad zemí.

Další podrobnosti oznámí řídící středisko projektu Stratos v 16:15.

16:17
Poryvy větru utichají

Další hlášení z řídicího centra přineslo malou naději na úspěšný start. Poryvy větru v kritické hladině 200 metrů slábnou a start je tak stále reálný. Podrobnější informace od meteorologů dostane tým v půl páté a v 16:45 by mělo přijít další oficiální vyjádření z řídicího centra.

16:46
Začalo napouštění balonu

Tým Red Bull Stratos začal se vháněním helia do velkého balonu, který vynese kapsuli s Felixem Baumgartnerem na hranici vesmíru. Start však stále mohou přerušit problémy se silným větrem v hladině 200 metrů. Další aktualizaci přinese řídicí centrum v 17:15.

17:14
Chvíle do potenciálního startu

Cesta na okraj vesmíru je blízko. Balon je již téměř naplněný heliem - jeho vrcholek dosáhne do výšky 200 metrů, proto start přijde ve chvíli, kdy v této hladině utichnou poryvy větru. Podle meteorologů přijde okno vhodné pro start během následujících minut.

17:20
Srovnání velikostí a start živého přenosu se zvukem

Tým Redbull Stratos zveřejnil srovnání velikostí balonu pro cestu na kraj vesmíru. Baumgartnera vynese ten největší. Druhý největší použil stávající držitel rekordu v nejdelším seskoku, další dva použil Baumgartner při testovacích skocích.

17:26
Start je otázkou minut

Balon, kapsule i skokan jsou připraveni odstartovat pokus, který má přinést nejen publicitu sponzorovi sedmiletého projektu, ale hlavně vědecká data použitelná mimo jiné pro vývoj záchranných systémů pro piloty a posádky raketoplánů či vesmírných stanic.

17:30
Odstartováno!

Balon bez problému s větrem zdvihl kapsuli z jeřábu a stoupá. Riziko však trvá.

 

17:37
Na cestě k rekordu

17:41
Neustálá kontrola

Šéf mise a Felix Baumgartner neustále komunikují o stavu kapsule a celém letu. Až na drobné komunikační šumy probíhá vše bez problému.

 

 

17:46
6 kilometrů výšky

Baumgartner je již nad hranicí pro seskoky bez kyslíkové masky, stoupání do této výšky trvalo necelých 15 minut. Do cílové výšky to bude trva přibližně dvě hodiny.

17:54
Vysoko jako Mount Everest

Kapsule právě dosáhla výšky 8848 metrů nad mořem. Přenos na Youtube je přetížený, začíná vypadávat. Podle všeho i Google má své limity.

17:57
Sledování ze země

Tým Red Bull Stratos používá pro sledování kapsule několik nákladních vozů plných vybavení s technologiemi vyvinutými NASA pro sledování raketoplánů i nosných raket. Na jednom ze snímků je infračervený obraz kapsule a balonu. 

Jak je vidět, už jsme za hranicí 10 kilometrů.

 

 

18:07
Nic pro trpící závratěmi

Třináct kilometrů nad zemí - balon má stále tvar úzké kapky, v řídké atmosféře se ale mnohonásobně roztáhne.

18:25
Dva Everesty a problémy s vysíláním

Baumgartner se již dostal na úroveň 18 km nad zemí. Balon zatím stoupá pole předpokladů, na cestě je již hodinu, tedy polovinu předpokládané doby. 

Živé vysílání na Youtube sledují necelé tři miliony lidí, výpadky jsou stále častější.

18:38
20 kilometrů

Výstup pokračuje bez problémů, cílové hladiny, ve které se balon bude vznášet bez změn výšky, by měl Baumgartner dosáhnout asi za hodinu. 

18:54
24 kilometrů, balon mění tvar

Z protažené kapsy se stává koule tak, jak tlak okolního vzduchu klesá.

19:02
Minus 40 °C

Teplota uvnitř kapsule je zhruba 12 °C, venkovní teplota je ale nižší než -40 °C.

19:18
Zhruba 6 kilometrů do "cíle"

Felix Baumgartner je nyní ve výšce 30 kilometrů. Seskočit by měl zhruba z 36 kilometrů.

19:32
Dvě hodiny stoupání

Baumgartner je ve stratosféře už dvě hodiny. Stoupal rychlostí přibližně 5 m/s.

19:42
Více než 36 000 metrů

"Létající muž" už překonal avizovanou výšku 36 000 metrů. Kapsule je nyní asi 37 205 metrů vysoko a nepřestává stoupat.

19:49
Klesání

Felix Baumgartner vystoupal do výšky 38 970 metrů. Potom ale začal znovu klesat.

19:52
38 957 metrů

Ve výši 38 957 metrů se Felix Baumgartner chystá k seskoku.

19:58
Příprava na rekordní seskok

20:00
39 000 metrů vysoko

Dobrodruh překonal výšku 39 000 metrů - právě teď se "vznáší" 39 048 metrů vysoko.

20:04
Kapsule otevřena

Baumgartner právě otevřel kapsuli.

20:06
Baumgartner vystoupil z kabiny

"Létající muž" se odhodlává k seskoku.

20:08
Seskok začal

Baumgartner skočil z výšky zhruba 39 kilometrů, letí rychlostí přes 1 000 km/h.

20:10
Kyslík na 6 minut

Zásoby kyslíku vystačí Baumgartnerovi ještě na 6 minut. Vysílačkou komunikuje se svým týmem.

20:12
Rekord ve volném pádu nepřekonán

Baumgartner padal volným pádem jen 4 minuty a 19 sekund. Dosavadní rekord Josepha Kittingera je 4 minuty a 36 sekund.

20:17
Doskok

Felix Baumgartner úspěšně "přistál" na zemi.

Red Bull Stratos