Je celkem realistické očekávat, že během několika příštích let budou vyvinuty účinné metody vakcinace proti některým druhům nádorů (karcinom prostaty, melanom). Bude také zřejmě dokončen vývoj nových imunologických protinádorových prostředků založených na geneticky modifikovaných „zabíječských“ bílých krvinkách (odborně se jim říká cytotoxické T lymfocyty) a na tzv. bispecifických protilátkách (ty mohou na nádorové buňky nasměrovat ony „zabíječské“ bílé krvinky).

Nadějné jsou snad i vyhlídky na tzv. pasivní imunizaci proti viru HIV (který způsobuje AIDS) pomocí protilátek zaměřených proti „Achilově patě“ tohoto viru. Tyto protilátky blokují schopnost viru nasednout na buňku a infikovat ji. V delší perspektivě je pravděpodobná naděje na vývoj „univerzální“ vakcíny proti chřipkovému viru, která by byla účinná proti všem jeho variantám (doposud se musí téměř každoročně připravovat vakcína specifická pro aktuální variantu hrozící potenciální epidemií).

Mimořádně závažným problémem, který bude nutno za každou cenu řešit, je vývoj nových antibiotik proti bakteriím, které během několika desetiletí postupně získaly rezistenci proti doposud užívaným účinným antibiotikům. Ačkoli tento problém je opravdu hrozivý (v některých případech už opravdu nefungují žádná antibiotika), jsem přesvědčen, že bude zvládnut, protože zde bude vysoká motivace výzkumníků veřejného sektoru, ale hlavně farmaceutických firem.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se