Jen několik mobilních aplikací na světě překonalo hranici 100 milionů stažení. Vedle Facebooku, Angry Birds a Skype jsou to hlavně aplikace Googlu. Mezi výjimky patří The Weather Channel (iPhone, iPad, Android)– obsáhlá aplikace plná informací o počasí pro anglosaský svět. Jak to Weather Channel dokázal? Jednoduše, nevyzpytatelnost počasí fascinuje i uživatele moderních technologií.

Fascinace počasím se týká i českých uživatelů, aplikace věnované informacím o počasí si stahují masy uživatelů, a to i přesto, že základní informace nabízí Android i iOS už při prvním zapnutí. Podobně jako v zahraničí, i v Česku na iPadech a iPhonech uspěla aplikace Weather HD (iPhone, iPad, k dispozici je i bezplatná verze s reklamou), která více než na informace sází na „laciné“ dráždění smyslů animacemi ve vysokém rozlišení. Jasnou jedničkou je však v Česku úzce zaměřený, ale velice praktický Meteor – Meteoradar Českého hydrometeorologického ústavu pro Android.

Aplikace věnované počasí mají v online obchodech Applu i Googlu vlastní kategorii, liší se však jejich popularita. Majitelé iPhonů a iPadů jsou podle statistik zájmu o mobilní aplikace počasím posedlejší; aplikace Weather Channel je pátou nejstahovanější bezplatnou aplikací pro iPhone a dokonce druhou nejstahovanější bezplatnou aplikací pro iPad po Angry Birds HD Free.

Zájem o aplikace o počasí na Androidu není tak velký, protože největší výrobci jako Samsung nebo HTC nabízejí zobrazení informací o počasí v aktuálním místě formou miniaplikace na hlavní obrazovce hned po zapnutí telefonu.

Jednoznačná česká jednička

Aplikace studia Androworks s daty ČHMÚ má více než 100 tisíc aktivních uživatelů, stejně jako novinka Meteor-Aladin stejných autorů. Aladin nabízí aktuální informace nejen o srážkách s radarovými snímky, ale i o teplotách, tlaku a síle větru, stále však jen s krátkým výhledem do budoucna, proti většinovým aplikacím, které nabízí předpovědi na celý týden.Silnou trojku stejných autorů doplňuje s překonanou metou 50 tisíc stažení aplikace Sněhové zpravodajství.

Údaje z radarové sítě ČHMÚ využívá s oficiální podporou také aplikace iRadar pro iOS (iPhone, iPad), která patří také k těm nejpopulárnějším aplikacím pro iOS v Česku. Aplikace sází zejména na zobrazení údajů z radarů, takže nevypadá moc pěkně, ale skrývá příjemný bonus v podobě podrobných informací o aktuálně naměřených hodnotách v jednotlivých meteorologických stanicích.

Dobrovolní meteorologové 

Zatímco masa uživatelů meteorologických aplikací se jen kochá hezkými obrázky sluncem zalité krajiny, nebo naopak virtuálními kapkami stékajícími po skle obrazovky, existují i aplikace, které slouží k tomu, aby uživatelé poskytli data meteorologům. V Severní Americe je takových projektů několik.

Meteorologové z Oklahomské univerzity vyvinuli aplikaci (iOS, Android), která umožňuje zájemcům posílat výzkumníkům informace o srážkách ve svém okolí. Tato data doplňují údaje z radarové sítě. Vědci si přitom pochvalují, že dobrovolníci poskytují mnohem větší množství informací, než bylo možné získat telefonickým dotazováním. Platnost zasílaných údajů přitom ověřuje software vyloučením nekonzistentních údajů ze stejné oblasti.

Kanadská firma Cumulonimbus pak využívá přímého měření v chytrých telefonech, aby mohla nabídnout co nejpodrobnější informace o tlaku vzduchu. Do měření se s aplikací pressureNET se mohou zapojit majitelé telefonů s Androidem s integrovaným barometrem. Jde zejména o špičkové telefony Samsungu a Googlu: od Galaxy Nexu přes Galaxy S III a obě generace Galaxy Note až po novinku Nexus 4 od LG a tablet Nexus 10 vyráběný opět Samsungem.

Nejen informace o teplotě a srážkách

Netradiční přístup k informacím o počasí nabízí společnost Netatmo, která vyvinula osobní meteostanici pro 21. století. Urban Weather Station získané údaje včetně koncentrace kysličníku uhličitého a úrovně hluku uvnitř budovy odesílá do aplikace v mobilním telefonu (iPhone, iPad,  Android). Aby fungovala, vyžaduje aplikace zakoupenou meteostanici v ceně 4.800 korun (včetně dopravy).

Urban Weather Station plánuje použít informace, které mohou uživatelé anonymně odesílat do interního systému Netatmo, jak k výzkumu, tak k informování obyvatel měst o kvalitě vzduchu, informace ale zatím nejsou veřejně dostupné a aplikace pro iOS a Andorid vyžaduje registraci spojenou právě s nákupem vlastní meteostanice

Kvalita ovzduší a koncentrace škodlivých látek jsou údaje, které nabízejí i mnohem rozšířenější aplikace. V USA nabízí tyto informace například Weather Channel, v Česku je možné se podívat do projektů Čistota ovzduší pro Windows Phone a SmogAlarm pro Android a iOS.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist