České obchody dnes začínají oficiálně prodávat počítače s operačním systémem Chrome OS od Googlu. Jako první výrobce se s Googlem domluvil Acer, který je aktuálně největším výrobcem chromebooků. Podle společnosti ABI Research ovládá Acer 38 procent globálního trhu s chromebooky.

České ceny od 6 do 10 tisíc korun odpovídají cenám chromebooků v zemích Evropské unie a kromě samotného hardwaru zahrnují také 100 GB prostoru na Google Drive na dva roky. Počítače koupené do konce ledna pak získají na stejnou dobu úložiště s kapacitou 1 TB.

Acer do ČR dovezl dva modely Chromebooku 11 s matným HD displejem s úhlopříčkou 11,6“ a HD rozlišením a procesorem Intel Atom architektury BayTrail, které se liší kapacitou operační paměti a úložiště, levnější model za šest tisíc má 2 GB RAM a 16 GB pro data, o tisíc korun dražší verze má 4 GB RAM a 32 GB pro data.

Větší model Chromebook 13 má procesor Nvidia Tegra K1 a 4 GB RAM v obou verzích, model za 7990 korun má HD obrazovku a 16GB úložiště, lépe vybavený model za 10 tisíc korun má FullHD obrazovku a 32 GB pro data. Všechny čtyři modely mají českou klávesnici, systém je kompletně v češtině již několik let.

Acer C720P Chromebook

Microsoft reaguje na "neexistující hrozbu"

Google vstupuje na český trh počítačů po dlouhých odkladech, během kterých se výrazně změnila situace. První úspěšný chromebook od Samsungu před dvěma lety v podstatě neměl konkurenci, srovnatelné počítače s Windows byly násobně dražší. Chromebooky se na celkovém trhu počítačů v roce 2014 budou podílet asi pěti procenty, ale Microsoft na rychlý meziroční růst prodejů a úspěch chromebooků ve školství reaguje po posměšných reklamách obchodními kroky.

I v Česku chystá prodej “chromebook-killerů”, levných notebooků s malým SSD úložištěm a Windows with Bing, systémem, který Microsoft dodává výrobcům bezplatně stejně jako roční předplatné Office 360.

Přímým konkurentem nejlevnějších chromebooků bude Asus EeeBook X205 s lesklým 11,6“ displejem s HD rozlišením, 32GB úložištěm a 2 GB RAM, který slibuje výdrž až 10 hodin. Součástí notebooku bude předplatné Office 365 na jeden rok s 1 TB prostoru ve službě OneDrive. V prodeji v ČR bude "nástupce netbooků" příští týden za 5990 korun, tedy za stejnou cenu jako nejlevnější chromebook.

Větší bezpečí a snazší údržba

Proti levným počítačům s Windows nyní Google argumentuje snadnou správou chromebooků, jejich odolností vůči virům a menšími nároky na hardware i jednodušším používáním. V testech na HNTech se ukazuje, že chromebooky mají podobně jako počítače Apple Mac lepší touchpady než počítače s Windows, ale i v této oblasti slibují výrobci notebooků s Windows zlepšení.

Kromě oficiálně dovážených chromebooků s českou klávesnicí nabízí v ČR obchod CZC.cz i chromebooky dovážené ze zahraničí. V nabídce tak má nepříliš povedené chromebooky od Samsungu s českou klávesnicí, ale také starší modely Acer 720 a 720P, které mají výkonnější procesor Intel Celeron s architekturou Haswell, ale bez české klávesnice. Na "opravu" ale stačí přelepit klávesy českými popiskami nebo si jen zvyknout, kde je jaké písmeno.

Za 10 tisíc korun se dá pořídit jeden z nejlepších chromebooků vůbec Acer 720P s dotykovou obrazovkou, která dává smysl díky nově zavedené možnosti spouštět na Chrome OS vybrané aplikace pro Android.

Na přelomu roku chce v ČR začít prodávat počítač s Chrome OS také LG. V nabídce korejské firmy je zatím jediný model - all-in-one počítač s 21,5" FullHD obrazovkou a procesorem Intel Celeron na platformě Haswell. Stejně jako chromebooky má i Chromebase dualband WiFi, navíc má i ethernetový konektor.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist