Uplynulý rok se do kroniky historie sociálních sítí zapíše jako rok, kdy jsme po sobě lili ledovou vodu a točili se u toho. Taky jsme se dozvěděli, že Facebook si umí pohrát s naší náladou.

Pokud má někdo strategii na sociálních sítích zmáknutou, pak je to hvězda amerického bulváru Kim Kardashian. Letos jsme obdivovali její svatbu i zadek.

Protipólem světa pozlátka a showbyznysu je papež. Jeho účet @Pontifex je údajně politicky nejvlivnějším na Twitteru.

Selfie roku

Zdeněk Škromach se opravdu snažil, ale ani jeho selfie s prezidentem mu nevynesla víc než čestné uznání. V kategorii o nejpopulárnější selfie (a nejretweetovanější tweet k tomu) zvítězila fotka, která svou hvězdnou koncentrací dosahuje téměř intergalaktických rozměrů. Autoportrét ze slavnostního předávání Oscarů, na který se vmáčklo sedm držitelů sošky a tři nadprůměrně pohlední muži k tomu, si vysloužil 3 366 tisíc retweetů.

Nejdiskutovanější událost

Fotbal, fotbal, fotbal. Mistrovství světa zaměstnalo fanoušky nejen u obrazovek, ale i na síti. Na Facebooku byl #WorldCup vůbec nejdiskutovanější událostí v historii, na Twitteru bylo k měsíc dlouhému turnaji odesláno přes 672 milionů tweetů. O čem se psalo a tweetovalo dál? Mezi globální témata minulého roku patřila ebola, skotské referendum o nezávislosti #IndyRef, protesty v Hongkongu, úmrtí herce Robina Williamse nebo Ice Bucket Challenge.

Nejledovější Gates

Ledová výzva Ice Bucket Challenge, během níž se celebrity i plebejci polévali kyblíky ledové vody, aby upozornili na Lou Gehrigovu chorobu (neboli amyotrofickou laterální sklerózu, ALS), vyprodukovala 17 milionů videí. Nejkreativnější a také nejsledovanější řešení předvedl miliardář a filantrop v jedné osobě Bill Gates. 

 

 

Nejsledovanější videa

Do žebříčku deseti nejsledovanějších počinů na českém YouTube se opět několikrát probojovali výrobci debilních keců Viral Brothers. Za povšimnutí ale stojí 3. místo Ivany Gottové, která svému muži společně s dcerami natočila dojemné narozeninové video. Für immer Jung!

Pokud vás zajímá, čím žil zbytek světa, doporučujeme mashup toho nejsledovanějšího ve formě výročního videa Youtube Rewind. Poznáte v něm všechny internetové trendy uplynulého roku?

Zadek roku

Tak Internete. Teď ti ukážu svůj (možná pravý, možná chirurgicky vylepšený) zadek a ty se z toho posadíš na zadek! Takovou zprávu vyslala královna všech profesionálních celebrit Kim Kardashian, když se nechala vyfotit na titulku časopisu Paper nahá s heslem “zbořím Internet”. Je otázkou, jestli se jí to povedlo… Krabička, kterou máme dočasně zapůjčenou v našem newsroomu, stále bliká.

“Nejsociálnější” politici

I v roce 2014 fungovaly sociální sítě jako prostor, kde se o vaši pozornost kromě přátel, značek a videí s koťátky uchází i politici a jejich strany. Zajímavým ohlédnutím je analýza blogu Data Boutique, který se podíval na 10 nejlajkovanějších postů českých politických stran. Virtuálně se utkali zejména hodnoty pravdy a lásky vtělené do spícího a slavícího Karla Schwarzenberga a ideje Andreje Babiše.

Z pohledu Twitteru je zajímavá studie Twiplomacy, jež určuje, kteří státníci a diplomaté jsou na síti Twitter nejaktivnější a nejlépe propojení. Nejvlivnější politickou osobností je možná překvapivě zástupce Ježíše Krista na Zemi @Pontifex.

Nejmilovanější fotka na Instagramu

Královna bulváru Kim Kardashian se v naší ročence objeví ještě jednou. Tentokrát i zásluhou svého nového manžela, rapera Kanyeho Westa. Jejich svatební foto obdrželo na síti Instagram téměř 2,5 milionu srdíček, a stalo se tak nejoblíbenější fotkou, která byla letos zveřejněna. Dost možná zaslouženě, protože chorobný perfekcionista West se jejím úpravám před zveřejněním věnoval celé čtyři dny.

💍

A photo posted by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on

Nejatraktivnější místa

Jsou zkrátka místa, kde, pokud ho máte, vytáhnete svůj chytrý telefon, nacvakáte pár snímků, projedete je filtrem a dáte na Instagram. Pravděpodobně to uděláte v Disneylandu nebo na Times Square. Mezi deset nejpopulárnějších letos patří i Musée du Louvre v Paříži, Rudé náměstí v Moskvě nebo Madison Square Garden v New Yorku. Také jste neodolali?

Trapas roku

Jestli se něco v uplynulém roce snažil Facebook “vyžehlit”, pak to byla PR katastrofa, která se strhla po zveřejnění výsledků jeho “tajného” experimentu s emocemi uživatelů. 700 tisícům z nich filtrovala síť obsah newsfeedu tak, aby vyzníval spíše pozitivně, nebo naopak negativně. Následně facebookoví badatelé zkoumali, zda se nálada ze zobrazených příspěvků promítla i do statusů testovaných uživatelů (ano, promítla). Pokus byl sám o sobě velmi zajímavý, ale neetický. Účastníci experimentu totiž o tom, že jsou podrobováni “implantaci myšlenek”, vůbec netušili.

Nejpodivnější nováček roku

Facebook je rutina, která se možná mnohým začíná zajídat. Využít toho samozřejmě chtějí více či méně bizarní nováčci na poli sociálních sítí. Například síť Ello slibuje, že vás nikdy nezahltí reklamou a ochrání vaše data. Vítězem kategorie nejpodivnější debutant je ale síť Tsu - ta vám za vaše statusy platí! Co myslíte, objeví se v příštím roce nějaká nová síť, kvůli které budeme ochotní náš starý dobrý Facebook a Twitter opustit?

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se