V polovině roku by na trhu měly být první notebooky a stolní počítače typu vše v jednom s novými procesory AMD. Firma se chce s novou architekturou prosadit zejména v noteboocích, kde v tržním podílu výrazně zaostává za Intelem. 

Hlavní změnou nového integrovaného procesoru je propojení výpočetní a grafické části společnou pamětí. Díky tomu mají procesory nabídnout současné zvýšení výkonu i snížení spotřeby. Systém díky heterogenní systémové architektuře (HSA) umožní souběžné zpracovávání kódu procesorovými jádry i jádry grafickými.

Hlavní výhodou nových procesorů od AMD má být podpora 4K rozlišení i u nejméně výkonných variant. AMD navíc nabídne jeden typ procesoru se stejnými funkcemi pod stejnou značkou, jen s rozdílnou spotřebou a výkonem, zatímco konkurenční Intel ne zcela přehledně nabízí hned několik procesorových řad (Atom, Celeron, Pentium, Core), které se v některých případech výkonem překrývají.

Procesory Carrizo budou mít celou řadu verzí podle maximální spotřeby, společnou ale budou mít vnitřní výbavu – čtyři procesorová jádra a osm grafických jader. CPU jádra mají kódové označení Excavator, což je mírně vylepšená verze stávajícího „Bulldozeru“. AMD zatím zveřejnilo pouze to, že nové čipy mají dvojnásobnou vyrovnávací paměť s kapacitou 32 KB na jádro. Výkon na jedno jádro vzrostl při stejném taktu o pět procent.

Grafická část čipu má jádra architektury Tonga, které firma používá v grafických kartách Radeon R9 285. Součástí grafického subsystému je hardwarová podpora dekódování videa ve formátu H.265 schopná zvládnout najednou až devět proudů videa s FullHD rozlišením. To je výrazná výhoda proti nejlevnějším procesorům od Intelu, kterým HW podpora dekódování videa v moderním kodeku H.265 chybí.

Carrizo bude mít i potenciální výhodu ve videohrách. I integrované grafické čipy totiž nabídnou podporu technologie FreeSync (obdoba G-sync od Nvidie), která umí sladit obnovovací frekvenci monitoru s výstupem grafické karty a zajistit plynulejší hraní i na pomalejších počítačích.

amd carrizo presentace

Starší výrobní technologie, nová efektivita

AMD i u nové generace procesorů staví na 28nm výrobní technologii, zatímco Intel používá pokročilejší 14nm výrobní proces. Inženýrům AMD se i přesto povedlo vtěsnat 3,1 miliardy polovodičových součástek na stejnou plochu jako u předchozí generace Kaveri. Ta měla 2,4 miliardy prvků, tedy o 30 procent méně. Samotná procesorová jádra se mezigeneračně zmenšila o 20 procent. Zhuštění součástek přináší až dvacetiprocentní úsporu spotřeby.

Další úspory spotřeby přináší asi 500 senzorů, které hlídají napětí v čipu a umožňují úspornější běh včasným odhalením případných problémů s napájením, jež jiné čipy řeší preventivní dodávkou většího napětí, což zvyšuje celkovou spotřebu procesoru.

Ve výsledku AMD očekává, že nové procesory přinesou zvýšení výkonu za současného poklesu spotřeby v dvouciferných číslech. Protože ale AMD oznámilo pouze podrobnosti o architektuře, ne konkrétních procesorech, není možné získat srovnání s konkurenčními čipy od Intelu ani představu o konkurenceschopnosti na trhu.

Je pravděpodobné, že procesory od Intelu AMD nedorovná, ale díky agresivní cenové nabídce může svou pozici na trhu zlepšit. Větší očekávání se vztahují k následující generaci procesorů s kódovým označením Zen. U ní totiž AMD přejde na modernější výrobní architekturu. Přechod na 14nm má potenciál dramatického zlepšení, zatímco Intel už na 14nm je – meziroční zvýšení výkonu procesorů je však poměrně malé.

Procesor AMD Carrizo

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist