Larry Page, výkonný ředitel Googlu, dnes oznámil založení nové firmy Sidewalk, která si klade za cíl zlepšení života ve velkoměstech prostřednictvím technologií. Mezi hlavní oblasti, na které se Sidewalk soustředí patří náklady na bydlení, efektivita dopravy ve městech a úspory energií.

Představení nové firmy, která má velikostí i výší investic odpovídat laboratořím X, které stojí za projekty jako je automobil bez řidiče nebo Google Loon s balony zajišťujícími kvalitní internetové připojení v odlehlých částech světa. Sidewalk, přestože jde o investici Googlu, sídlí v New Yorku.

Ředitelem nové firmy se stal Dan Doctoroff bývalý ředitel agentury Bloomberg a zástupce starosty New Yorku pro ekonomický rozvoj města. Pod jeho vedením chce firma vyvíjet vlastní technologie i nabídnout prostor start-upům s nápady, které mohou přispět stanoveným cílům firmy.

O konkrétních plánech firmy zatím Google mlčí, krátká a velmi obecná je také oficiální tisková zpráva. V rozhovoru pro New York Times Dan Doctoroff uvedl, že chce vytvořit platformu, do které se budou moci zapojit velké firmy i hackeři.

Jako příklad úspěšných projektů, které bere jako inspiraci, uvedl projekt sdílení jízdních kol v new Yorku nebo nově vznikající čtvrti Hudson Yards na Manhattanu. Celá tato oblast bude posetá senzory, které budou sledovat znečištění vzduchu, spotřebu energií či úroveň hluku.