Turris Omnia, výkonný open source router, za jehož vývojem stojí správce .cz domény CZ.NIC, získal v rámci crowdfundingové kampaně na webu Indiegogo přes půl milionu dolarů, tedy více než 12,5 milionu korun. Díky překonání této hranice bude CZ.NIC router vyrábět nikoliv v plastové krabici, ale v elegantnějším kovovém šasi.

Omnia je následovník routeru Turris, který CZ.NIC používá v rámci stejnojmenného projektu zaměřeného na zabezpečení domácích sítí. Speciální router monitoruje síťový provoz a hledá podezřelé datové toky. Centrála systému je následně vyhodnotí a případné bezpečnostní aktualizace s obranou se nainstalují všem uživatelům. Routerů je omezené množství, CZ.NIC je uživatelům dlouhodobě pronajímá za korunu.

Turris Omnia je postavený na otevřeném hardwaru a svobodném operačním systému založeném na linuxovém OpenWrt. Měl by nabízet stejně vysokou úroveň zabezpečení jako původní Turris, ale vyšší výkon mu umožní zastat práci dalších zařízení – domácího serveru, NAS, tiskového a virtuálního serveru.

Funkce určené pro monitorování bezpečnosti internetového připojení navíc u komerční verze nebudou aktivní, zapnout je může sám uživatel, ale CZ.NIC nebude automaticky získávat žádná data.

Kromě jednoho gigabitového WAN konektoru nabídne Turris Omnia pět gigabitových LAN portů a dvě USB 3.0. Rozšiřitelnost zajišťují dva Mini PCI Express sloty, jeden mSATA port či slot na SIM kartu. Nadstandardní je operační paměť 1 GB RAM i 4GB úložiště. 

5x více, než bylo potřeba

Cílová částka kampaně na Indiegogo byla 100 tisíc dolarů, šest dní před koncem ji příspěvky lidí překročily pětkrát. S každým padesátitisícovým milníkem naplňuje CZ.NIC další dílčí cíle, od více barevných variant přes mobilní aplikaci po rozšíření záruky za dvou na tři roky.

Za příspěvek dostávají sponzoři odměny. Několik akčních balíčků je už rozebraných, pořád si ale zájemci mohou koupit „vnitřnosti“ routeru bez plechové krabice za 100 dolarů (asi 2,5 tisíce korun) či verzi bez wi-fi za 139 dolarů (asi 3,5 tisíce korun). Standardní verze routeru vyjde na asi 4700 korun, což by mělo být o třetinu méně, než je předpokládaná cena.

S prvními dodávkami počítá výrobce v dubnu tohoto roku.