„Furt máš mobil u hlavy, akorát z toho dostaneš rakovinu!“ Podobné věty byly před patnácti lety běžné. Nástup prvních mobilních telefonů přinesl spoustu skepse a i část lékařů varovala před možnými zdravotními riziky, včetně rakoviny mozku. Dlouhodobá data ale potvrzují, že mobilní telefony nemají na zhoubné bujení v lebeční dutině vliv.

Autor studie Simon Chapman z University of Sydney se svými kolegy zpracoval data o všech pacientech s rakovinou mozku v Austrálii v letech 1982 až 2012 a porovnal je s daty o používání mobilních telefonů. Analýza zveřejněná ve vědeckém časopisu Cancer Epidemiology ukázala, že počet pacientů s diagnózou nádoru na mozku zůstal v průběhu sledovaných třiceti let stejný. Jedinou výjimkou byl nárůst počtu případů u seniorů, tento nárůst ale začal už pět let před spuštěním mobilní telefonní sítě. Důvodem zvýšení počtu odhalených případů je podle autorů kvalitnější diagnostika.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se