To nejlepší na nové generaci Shieldu od Nvidie není samotné nové zařízení, ale fakt, že majitelé původní verze nezůstanou na druhé koleji. Všechno, co nabízí novinka, funguje i na zařízení, které se v Česku začalo prodávat před rokem. Nový Shield nepřináší revoluci, ale podobně jako Xbox One S jde o skvělé zařízení v modernějším designu.
Nový Shield je o 40 procent menší, až legračně malý. Má nový kompaktnější herní ovladač a drobnou proměnou prošel i skvělý multimediální ovladač, který ne náhodou připomíná původní ovladač Apple TV. Právě tento ovladač je největší novinkou – je totiž přímo v balení se Shieldem. Nvidia ušetřila náklady při výrobě, a tak se do ceny 5990 korun vešel i prvek, který u původního Shieldu citelně chyběl.
Nový Nvidia Shield proti staršímu
Stále nepřekonaná Tegra X1
Původní Shield TV začala Nvidia prodávat v USA skoro před dvěma lety. Do Česka se dostal až s ročním zpožděním, ale i přesto v pozici nejvýkonnějšího „set-top-boxu“ k televizi. A stejnou pozici má i po dvou letech. Platí to přesto, že uvnitř je Shield TV 2017 stejný jako ten původní.
Srdcem zařízení je mobilní procesor Tegra X1, který má vyšší výkon než Xbox 360 nebo PlayStation 3. Doplňují ho 3 GB operační paměti a 16 GB prostoru pro data. U nového modelu se z pohledu výbavy změnila v podstatě jen drobnost – chybí microUSB kabel, který umožňoval snadné připojení Shieldu k počítači. Tento konektor vám ale chybět nebude, Nvidia totiž přišla s něčím lepším. Vnitřní úložiště se umí proměnit v síťový disk, který uvidíte z počítače i bez kabelů.
Nová verze Shieldu přišla ještě o čtečku paměťových karet. Ani to nepůsobí jako chyba nebo nedostatek, mnohem důležitější je přítomnost dvou USB portů standardu 3.0, ke kterým lze připojit libovolný pevný disk. A co víc, Shield si rozumí i se síťovými disky, takže hudbu, filmy nebo fotky můžete mít uložené jinde. Připojit disk nebo flashku má smysl pouze v případě, že byste chtěli hrát spoustu náročných her pro Android, které místo v úložišti sežerou hodně rychle.
Změny se dotkly i ovladačů. Mnohem viditelnější je u toho herního. Ten původní byl masivní, bachratý, nový má subtilnější podobu bližší ovladačům DualShock od Sony. Vizuálně se však výrazně odlišuje polygonovou strukturou. Původní obavy z toho, že trojúhelníkové tvary budou v ruce nepříjemné, se nepotvrdily. Ovladač sice není tak pohodlný jako Xbox One Elite Controller, ale hrát několik hodin není problém. I přes zmenšení těla navíc Nvidia zachovala výbornou výdrž, slibuje až 60 hodin hraní na jedno nabití.
Televizní ovladač vypadá naopak skoro stejně, ale o to více skrývá odlišností. Tělo už není kovové, ztratil se konektor pro sluchátka (u herního ovladače zůstal, takže o přenos zvuku z televize přímo do uší nepřijdete) a nenajdete ani microUSB konektor. Místo akumulátoru totiž malý ovladač používá dvojici knoflíkových baterií, které udrží ovladač v chodu až půl roku místo pár dní, které vydržel originál.
To nejlepší na filmy (a pro piráty)
Vzhled a konektory nejsou to nejdůležitější. Shield boduje tím, co všechno umí a jak se postupně učí nové věci. Už původní model se v průběhu necelých dvou let proměnil. Dostal podporu moderních technologií, jako je HDR nebo Dolby Atmos, proměnil se v multimediální server, který funguje jako soukromý Netflix díky systému Plex… Jako jedno z mála zařízení na trhu dostal původní Shield už aktualizaci na novou verzi Androidu a Nvidia slibuje, že se Shield TV naučí povídat si s Google Assistantem.
Základem multimediálních funkcí Shieldu je přístup k on-line službám, jako je YouTube a Netflix a integrovaný systém plex, který slouží jako katalog a přehrávač hudby i videa a prohlížeč fotografií. V nabídce Shieldu je nově také aplikace Amazon Video, která funguje i v Česku a aktuálně nabízí první půlrok za poloviční cenu. Bohužel, kvůli rozhodnutí Amazonu se tato aplikace nezobrazuje v české verzi uživatelského prostředí – záleží jen na tom, kdy to Amazon povolí. Pokud změníte nastavení na angličtinu, Amazon Video se objeví.
Na přehrávání lokálních souborů je možné použít Plex nebo nainstalovat některou z dostupných aplikací. Mým osobním favoritem je Archos Media Player, který si podobně jako Plex rozumí i se soubory na síťových discích. Díky vysokému výkonu si Shield poradí s jakýmkoliv souborem včetně Blu-Ray ISO, tedy přesných kopií filmů z optických disků bez jakékoliv komprese. Tuto funkci využijí spíše piráti, respektive stahovači (stahování videa stále není v Česku nelegální). A protože stahování videa z Ulož.to a dalších serverů je v Česku populární…
Shield TV zároveň funguje jako Chromecast, takže je snadné na Shield poslat video z mobilních aplikací včetně HBO Go nebo Streamu. Rozhodně příjemná věc. Z počítače pak lze s doplňkem „iVysilani pro chromecast“ na Shield poslat i videa z archivu ČT a také z DVTV.
Eldorádo pro hráče
Nvidia vyrostla na grafických kartách pro herní počítače a tohle dědictví se silně projevuje i u Shieldu. Díky extrémně výkonnému procesoru a grafickému čipu, který má stejnou architekturu jako stolní karty GeForce, si Shield TV poradí s jakoukoliv hrou pro Android, navíc nabízí i několik her převedených z PC výhradně na Shield. To je ale jen takový základ. S herním ovladačem navíc spousta her pro Android dostává nový rozměr. Typicky to platí pro bojové hry nebo pro 3D střílečky, jako je Unkilled od Madfinger Games.
Hry pro Android mají něco do sebe, hlavně nízkou cenu, ale není to úplně ono. Pro náročnější hráče, kteří nechtějí utrácet za herní počítač nebo konzoli, je tu služba GeForce Now. Za 270 korun měsíčně nabízí přístup k desítkám her včetně série Tomb Raider nebo Lego. Lákavější hry, jako je Zaklínač 3 se všemi datadisky, si lze koupit zvlášť s tím, že dostanete i kód pro aktivaci hry na Steamu, pokud byste náhodou časem koupili ten herní počítač.
Cena GeForce Now není nijak likvidační za předpokladu, že vás zaujmou nabízené hry (nebo máte děti, pro ty je LEGO sázka na jistotu). Je to vlastně podobné službám, jako je Xbox Live Gold a PlayStation Plus, které za měsíční poplatek nabízejí přístup ke starším hrám. A pokud si dokoupíte druhý ovladač, můžete spoustu her hrát i ve dvou. Nvidia aktuálně testuje i první hry od Ubisoftu, já jsem si mohl vyzkoušet svou oblíbenou The Division a Far Cry Primal.
GeForce Now funguje jako cloudová služba, třeba jako Netflix. Na Shieldu se nic nestahuje, neukládá, hra se na dálku spouští na serverech Nvidie v Německu. Aby to celé fungovalo, potřebujete připojení k internetu s rychlostí asi 20 Mbps a Shield byste měli připojit ethernetovým kabelem nebo ke kvalitnímu routeru s wi-fi v pásmu 5 GHz. Celé si to můžete vyzkoušet zdarma, takže s tím by neměl být problém. U nás doma na wi-fi připojení vše funguje výborně, vůbec není znát, že nehrajete na lokálním zařízení, odezva je podobná jako na konzolích, což je neuvěřitelné.
Pokud už doma máte herní počítač s grafickou kartou od Nvidie, můžete na Shieldu hrát také hry ze svého PC, které pravděpodobně nechcete mít v obýváku vedle televize. Nvidia vylepšila zobrazení Steamu, ale pokud máte grafickou kartu od AMD, tuto funkci si neužijete.
Android TV lepší, stále ne dokonalá
Pokud to nepadlo na začátku, tak alespoň na konci: Shield TV stojí na operačním systému Android TV, který existuje už dva a půl roku. Google pro svůj operační systém získal výrobce televizí Sony, Philips a Sharp, ale samotnému systému nevěnuje výraznou pozornost. To se projevuje hlavně mnohem menší nabídkou aplikací ve srovnání s telefony. Pro televize existují stovky spíše než tisíce aplikací ve srovnání se dvěma miliony aplikací pro Android na telefonech.
Dokonce i z televizního pohledu zaostává v Česku Android TV za Tizenem od Samsungu, který nabízí větší počet českých videoaplikací. To je situace, se kterou se snaží bojovat i Nvidia, jež pomáhala s vývojem aplikace Stream.cz pro Android TV. Díky Plexu, Kodi a Archos Playeru není problém s přehráváním lokálních souborů ani se získáním dalších „kanálů“, ale pokud byste chtěli na Shieldu třeba Voyo… musela by vám stačit slovinská verze. Třeba v případě HBO Go jde tento problém obejít díky podpoře Chromecastu, ale ideální situace to není, a přes všechny skvělé vlastnosti je operační systém slabší částí Shieldu.
Nakonec je tu otázka, pro koho je Shield za šest tisíc korun vhodný. Za podobnou cenu totiž můžete koupit Xbox One. Shield proti herním konzolím nabízí více multimediálních možností, minimální spotřebu a snadné ovládání. Přesto v nich má silné soupeře, zvláště když Nvidia klade důraz právě na hry. Osobně ale mohu říct, že i když mám Xbox One i PlayStation 4, nebo Netflix v televizi, používám pro přehrávání videa jedině Shield. Stačí zmáčknout tlačítko na ovladači, Shield sám zapne televizi, a je to.
Nakonec i hraní na Shieldu má něco do sebe, hlavně pro děti, a pokud máte doma PC s GeForce, je Shield ideální doplněk. Totéž platí pro majitele velkých sbírek filmů na externích nebo síťových discích i pro majitele starších televizí, které nemají chytré funkce nebo jsou pomalé, ale nemá smysl je vyměňovat za nový model. Shield z nich udělá špičkové multimediální centrum domácnosti.
Nový Nvidia Shield proti staršímu
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist